Facebook ve Instagram, beğeni gizleme özelliğini duyurdu

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından Facebook ve Instagram, uzun zamandır test edilen ‘beğeni sayısı gizleme‘ özelliğini duyurdu. Özellik nasıl kullanılacak? Ne zaman kullanılabilecek? Haberle ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Popüler sosyal medya uygulamalarından Facebook ve Instagram, 2019 yılından beri kullanıcılara sözü edilen beğeni gizleme özelliğini en sonunda duyurdu.

Facebook ve Instagram, şu anda kullanıcıların en çok tercih ettiği sosyal medya uygulamalarından ikisi. Kullanıcıların, uygulamayı sorunsuz bir şekilde kullanabilmeleri için uygulamalar sürekli güncelleniyor ve önceki hallerinden daha kullanışlı olmaları sağlanıyor. Uygulamalara gelen güncellemelerden biri de gizlilik konusu. Daha önce Instagram’da bulunan, takip edilen kişilerin kimi takip etmeye başladığı ya da hangi gönderileri beğendiği anlık olarak görülebiliyordu. Instagram, gizlilik sebebiyle bu seçeneği kaldırmıştı. Son olarak hem Facebook hem de Instagram için yeni bir özellik duyuruldu.

Beğeni sayısı gizleme özelliği kullanıma sunuldu

Sosyal medya uygulamaları Facebook ve Instagram’ın yeni özelliğiyle birlikte kullanıcılar, sayfalarındaki ve paylaşımlarındaki beğeni sayılarını saklayabilecek. İki şirket, beğeni sayısı gizleme işlevine dair haberleri resmi internet siteleri ve sosyal medya hesapları aracıyla duyurdu. Bu özellik şu an için sınırlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılıyor ve birkaç gün içinde herkes için kullanılabilir durumda olacak.

9toMac sitesinin yayınladığı rapora göre beğeni gizleme işlevine sahip olan kişiler, herhangi bir şey yapmadan bu özelliğe sahip oldular. Anlaşıldığı kadarıyla Instagram, bu işlevi sunucuları üzerinden etkinleştiriyor ve böylelikle kullanıcının uygulamayı güncellemesine de gerek kalmıyor.

Kullanıcıların merakla beklediği bu özellik, önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılara ulaşacak. Peki kullanıcılar Instagram’da beğeni sayısı nasıl gizleyecek?

  • Öncelikle uygulama içerisinden ‘Ayarlar ve Gizlilik‘ bölümüne girin.
  • Ardından Yayınlar> Beğenileri Gizle ve Sayıları Görüntüle kısmından gerekli ayarlamayı yapın. Tüm işlem bu kadar.

Seçtiğiniz herhangi bir gönderiniz için beğeni gizleme ayarlarını aktif etmek için ise, seçtiğiniz gönderi üzerindeki üç noktaya tıklayıp, ardından ‘Gizle‘ kısmını kullanarak resim ya da videonun beğeni sayısını gizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...