Nvidia, 31 Mayıs GeForce RTX 3080 Ti duyurusunu yayınladı

Nvidia, şirketin yeni GeForce RTX 3080 Ti grafik kartını piyasaya süreceği söylentileri ile aynı gün 31 Mayıs’ta bir GeForce etkinliğini ile beraber tanıtacak. Bugün Twitter‘da 11 saniyelik gizemli bir tanıtım videosu yayınlandı ve 31 Mayıs’ta 22:00 PT veya 1 Haziran’da 01:00 ET için bir GeForce etkinliğini açıkladı bu durum oyun sektörünü yakından takip eden pek çok kişiyi heyecanlandırdı.

Son söylentiler, GeForce RTX 3080 Ti’nin 31 Mayıs’ta RTX 3070 Ti ile birlikte ortaya çıkacağı yönündeydi. RTX 3080 Ti’nin 12 GB GDDR6X bellek, mevcut RTX 3080’de bulunandan 2 GB artış içereceği bildiriliyor. RTX 3090 ile eşleşen daha geniş 384 bitlik bir veri yolu ve RTX 3080’e göre bellek bant genişliğinde bir artış olduğu da söyleniyor.

Nvidia

Nvidia madencilik önleyici adımlar atıyor

Yeni RTX 3080 Ti ve RTX 3070 Ti, şüphesiz Ethereum kripto para madenciliği için bir hash limiti içerecek. Kripto sektöründe oldukça sık şekilde kullanılan ekran kartları, asıl yönelik olan kitlesi olan oyunculara yetişmeden tükenmelere sebebiyet veriyor. Bu durum başta oyuncular olmak üzere pek çok kişinin de canını sıkıyor. Nvidia konuyla ilgili bazı çalışmalar daha önce de yaptı ve yapmaya da devam ediyor.

Nvidia, yakın zamanda yeni üretilen RTX 3080 ve RTX 3070 kartlarında bu limiti getirdi ve yeni kartları “Lite Hash Rate” veya “LHR” tanımlayıcı ile markaladı. Sızan özellikler, RTX 3080 Ti’nin RTX 3080 ve RTX 3090 arasında oturacağını ve ikisi arasında bir performans sunacağını gösteriyor. RTX 3090 (en az kağıt üzerinde) 1.499 ABD Doları seviyesinde satıldığı için, RTX 3080 Ti fiyatlandırmasının 1.000 ABD Doları civarında olması mümkündür. Yeni GPU’ların sokak fiyatları tamamen kontrolden çıktığı için perakende fiyatlandırması gerçekten önemli değil. Küresel bir yonga kıtlığı, GPU fiyatlarını yukarı yönlü hareket etmeye itti ve devam eden arz kısıtlamaları sırasında talep hala inanılmaz derecede yüksek. Nvidia, bu tedarik sorunlarının 2021 boyunca devam edeceği konusunda uyarıda bulundu, bu nedenle yeni bir RTX 3080 Ti’nin piyasaya sürülmesi burada yardımcı olmayacak. Performans konusunda hem oyuncular hem de madenciler oldukça heyecanlı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...