Facebook, Apple’dan sorun bekliyor

Facebook’un reklam geliri 2021’in ilk üç ayında% 45’ten fazla artarak 25,4 milyar ABD Dolarına veya başka bir şekilde söylemek gerekirse, Twitter’ın bir yıl içinde kazandığının yaklaşık yedi katına çıktı. Ancak şirket ufukta sürekli büyümeyi sınırlayabilecek bazı potansiyel sorunlar görüyor. Twitter gibi en popüler sosyal mecralardan birine kar açısından 7 kat fark atan Facebook, Apple’ın yeni reklam düzenlemelerinden endişeleniyor.

Facebook CFO’su Dave Wehner, şirketin Q1 2021 kazanç bülteninde, “2021’de yasal düzenlemeler ve platform değişikliklerinden kaynaklanan reklam hedefleme rüzgârlarının artmasını beklemeye devam ediyoruz,” şeklinde bir açıklamada bulundu. Wehner, iPhone ve iPad kullanıcılarının uygulamaların onları belirli şekillerde izlemesini kolayca durdurmasını sağlayan bir özellik içeren iOS 14.5’in özellikle altını çiziyor. Facebook, iOS’taki değişikliklerden hemen bir etki görmeye başlamayı umuyor.

Facebook

Firma, reklam gelirinin bu değişikliklerle bile 2021’in geri kalanında artmaya devam edeceğine inanıyor, ancak yılın ikinci yarısında bir yavaşlama görüyor. Facebook, bunun çoğunlukla geçen yıl salgın sırasında çok başarılı olmasından kaynaklandığını söylüyor. Ancak düzenleyici faktörler ve Apple’ın değişiklikleri ciddi bir rol oynayacak.

Facebook, neden Apple’dan çekiniyor?

Yeni güncelleme, Facebook gibi uygulamaların proaktif olarak kullanıcılardan reklam amacıyla izlenmeye izin vermelerini istemesini gerektiriyor. Facebook ve diğer şirketler, birçok kişinin devre dışı bırakmasını bekliyor ve reklamları doğru şekilde hedefleme becerilerine zarar verecek bir olasılık her zaman için var. Facebook, bu özelliği, bu reklamlara güvenen işletmeler için bir tehdit olarak eleştirdi. Şirket web sitesinde, “Apple’ın en son güncellemesi, milyonlarca küçük işletmenin müşterileri bulmak ve onlara ulaşmak için güvendiği kişiselleştirilmiş reklamları tehdit ediyor” ifadesini kullanıyor.

Bu sırada, Avrupa Birliği’nin veri koruma lideri, izlenen web etkinliğine dayalı reklam hedeflemesinin yasaklanmasını önerdi. Avrupalı milletvekilleri, dijital pazar düzenlemelerinde önemli bir revizyon planlıyorlar ve şirket, reklamları bireysel kullanıcıları daha az hedefleyecek yöntemler bulabilir. Ancak şu an için Facebook önemli oranlarda büyümeye devam ediyor. Facebook’un düzenli kullanıcıları, önceki çeyreğin sonunda 2,6 milyardan 2,72 milyara ulaşırken, aylık kullanıcılar 3,45 milyara ulaştı. Kısa bir vade için oldukça ciddi sayılar olmakla kalmayıp aynı zamanda gelirleri de arttırıyorlar.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...