ABD hükümeti Ay görevi konusunda kararını verdi

NASA, geçtiğimiz aylarda Blue OriginSpaceX ve Dynetics uzay şirketlerinin aralarında bulunduğu Ay görevi ihalesinde Elon Musk’ın CEO’luk görevini yürüttüğü SpaceX şirketini Artemis görevi için seçmişti. Ancak yapılan bu seçim sonrası hem Jeff Bezos hem de Dynetics ihalenin yeterince şeffaf yapılmadığı konusunda çeşitli itirazlarda bulundu.

Jeff Bezos ile Elon Musk arasında gerilime neden olan uzay yarışı tüm heyecanıyla birlikte devam ediyor. Son olarak NASA’nın Ay Görevi ihalesine sözleşme yasalarına aykırı davrandığını öne sürerek itirazda bulunan Blue Origin kurucusu Jeff Bezos, hiç beklemediği bir kararla darbe aldı. Elon Musk ise verilen kararı resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla verilen kararın kutlamasını yaptı.

NASA’nın Ay görevi ihalesi için ABD hükümeti kararını verdi

ABD Hükümeti Hesap Verebilirlik Ofisi (GAO), Blue Origin ve Dynetics tarafından yapılan itirazı tekrardan inceledi. Jeff Bezos’un karşı çıkmasını kabul etmeyen kurum, konu hakkında bir açıklama yaptı.

GAO Genel Müdür Yardımcısı Kenneth Patton, yaptıkları inceleme sonrası NASA’nın verdiği ihalede şartnamenin şeffaflığını bozacak herhangi bir durumun olmadığına karar verdiklerini duyurdu. Jeff Bezos ise NASA’nın kararıyla ilgili temel sorunlar olduğuna dair inançlarında sağlam bir duruş sergilediklerini ancak GAO’nun sınırlı yetki alanları nedeniyle bunları ele alamadığını söyledi.

Elon Musk ise kendi şirketi lehine gelen bu olumlu haber sonrası sevincini Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla gösterdi.

Ay’a yeniden astronot gönderme görevi Artemis için NASA sadece bir şirketi seçeceğini daha önceden açıklamıştı. Blue Origin ve Dynetics’in itirazları sonrası ise bu görev bir süreliğine askıya alınma durumunda kalmıştı. Blue Origin ve Dynetics’in GAO davasındaki kaybı sonrası, SpaceX’in sözleşmesindeki üç aylık prosedürel bekletme süresi de kalkmış olacak. Bu durum, NASA’nın 2024 yılına kadar birkaç mürettebatlı görevle birlikte hala bir astronot ekibini Ay’a gönderme çağrısı yapan Artemis görevi için oldukça iyi bir haber.

Jeff Bezos ise Ay görevi için 6 milyar dolarlık Blue Moon ay iniş aracı için NASA’ya teklif yapmıştı. Geçtiğimiz pazartesi günü, Bezos, Blue Moon iniş aracının maliyetini 2 milyar dolara kadar düşürmeyi teklif etmişti.

Artemis görevi nasıl olacak?

NASA’nın Ay’a astronot gönderme görevi Artemis, üç aşamadan oluşuyor. Bu aşamalardan ilki Ay yörüngesine yerleşmesi planlanan bir üs kurmak. Bunun yanında Ay yüzeyinde de yeni bir üs kurma planı bulunuyor. Ayrıca Ay’a astronot gönderme de bu görevin bir parçası olma niteliğinde. Ay yörüngesine yapılacak üs parçalarını uzaya taşımak için NASA ve SpaceX uzun süre önce anlaştıklarını duyurmuştu.

NASA, ilk iki Artemis planının hala sürdüğünü de söyledi. Bahsi geçen aşamalardan ilki mürettebatsız olacak. İkinci Artemis görevi için, astronotlar Ay’ın etrafında bir yolculuk yapacak ve iniş yapmadan NASA’nın Orion kapsülüne geri dönecekler. Üçüncü görev, Orion’dan ay yüzeyine astronotları gönderecek olan SpaceX’in Starship roketi ile bir inişi gerçekleştirecek.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...