Windows 11 için uzun zamandır beklenen haber geldi

Teknoloji devi Microsoft, geçtiğimiz aylarda ilk duyurusunu yapmış olduğu Windows 11 ile ilgili yeni bir güncelleme paylaştı. Şirket tarafından yayınlanan beta sürümüne yalnızca Windows Insider kullanıcıları erişebilecek. Yayınlanan güncelleme sonrası resmen yeni bir işletim sistemi için adım atılmış oldu. Şirket tarafından yapılan duyurulara göre Windows 11’in ilk Insider beta sürümü, destekleyen tüm bilgisayarlarda kullanılabilme imkanına sahip olacak.

Windows Insider Programı’na hali hazırda kaydolmuş kullanıcılar için kullanıma sunulan beta sürüm, içeriği tam olarak duyurulmayan bazı düzeltmeler ve iyileştirmeleri barındırıyor. İşletim sisteminin beta sürümünün geliştirici sürümüne göre daha az iyileştirmeye sahip olduğunu ifade eden teknoloji şirketi, kullanıcıları beta sürümünün çökmelere yol açabileceği ile ilgili de uyarılarda bulunuyor.

Windows Insider programına nasıl katılınır?

  • Kişisel bilgisayarınızın “Ayarlar bölümüne girin.
  • Güncelleştirme ve Güvenlik” bölümüne tıklayın.
  • Windows Insider Programı seçeneğine tıklayın.
  • Başla” butonuna tıkladıktan hemen sonra gerekli yönergeleri izleyin.

Windows 11 beta sürümü nasıl yüklenir?

Beta sürümünü yüklemek için uyumlu bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Şirket, test süresi boyunca 7. Nesil Intel ve AMD Zen 1 CPU‘ların ne kadar iyi çalıştığına çok dikkat edeceğini, bu nedenle bu sistemlerin beta sürümünü çalıştırmasına izin verilebileceğini ancak asıl sürümün çalıştırılamayacağını söyledi.

Windows 11‘in test sürümleriyle ilgili kullanıcılardan en sık gelen şikayetler de beta sürümü kullanıma sunulduktan hemen sonra ortaya çıktı. Kullanıcılar Windows’un önceki sürümünü uzun zamandır kullandıklarından dolayı, alışık oldukları yararlı özellikler ile karşılaşamadıkları için hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade ediyorlar.

Yaygın şikayetlerden biri, görev çubuğunu ekranın altına sola, sağa veya yukarı sürükleyememek. Microsoft‘un bu özelliği tekrar kullanıma sunup sunmayacağı ise şu an için bilinmiyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar, basitçe sürükleyip bırakarak uygulamaları görev çubuğuna sabitleyemiyorlar. Bunu gerçekleştirebilmek için söz konusu uygulamayı başlatmaları gerekiyor. Ancak bu şekilde sabitleme işlemi gerçekleştiğinden dolayı şikayet ediyorlar.

Yeni işletim sistemi önümüzdeki ekim ayı içerisinde kullanıcılara sunulacak. Bu konuda henüz resmi bir açıklama gelmiş değil ancak bazı kaynaklar işletim sisteminin çıkış tarihi için 20 Ekim‘i işaret ediyor.

Ancak kullanıcıları önceden uyarmakta fayda var. Windows 11’in beta sürümü, geliştirici sürümünden bile daha sorunlu olabilme ihtimali bulunuyor. Bu yüzden kişisel bilgisayarınızda önemli verileriniz varsa ya da bilgisayarınızın sistemsel olarak sorun yaşamasından çekiniyorsanız, beta sürümünden uzak durmak mantıklı olabilir. Ancak Windows 11’in ilk betasını cihazınıza yüklemiyorsanız ya da çökme gibi sorunlar sizin için sorun değilse, elbette sizler de Windows 11 beta sürümünü kullanabilirsiniz.

Windows 11’e geçiş yapmanın ücretsiz olacağını tekrardan kullanıcılara hatırlatmakta da fayda var. Eğer hali hazırda lisanslı bir Windows 10 işletim sistemine sahipseniz ekim ayında yeni sürüme ücretsiz geçiş yapabileceksiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...