Elon Musk’tan sevindiren Starlink açıklaması!

Elon Musk, Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi‘nde uzaydan internet projesi Starlink ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Starlink’in hizmet kapasitesi, abone sayısı ve maliyetini kamuoyu ile paylaşan Musk, ayrıca önemli bir müjdeyi daha verdi. Haberle ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın uzaydan internet projesi Starlink, kablolu internete bağımlılığı ortadan kaldırmak için hayata geçiriliyor. Bu kapsamda şimdiye kadar 1.800’den fazla uydu fırlatıldı. Mobil Dünya Kongresi’ndeki bir toplantıya video konferans aracılığı ile canlı katılım sağlayan Musk, yörüngeye 12 bin uydu daha göndermeyi hedeflediklerini ifade etti.

Starlink’in şu anda 12 ülkede aktif olarak hizmet verdiğini söyleyen Musk’ın açıklamalarına göre halihazırda 69 binden fazla mevcut Starlink abonesi bulunuyor ve aboneliğe sahip kullanıcı sayısının 12 ay içinde 500 bini ulaşması hedefleniyor.

Starlink, tüm dünya çapında satışa sunulacak

Elon Musk, canlı konferansla katıldığı kongrede yaptığı konuşma sırasında, uzaydan internet projesi Starlink’in Ağustos ayından itibaren Kuzey ve Güney Kutupları dışında dünya çapında kullanıma sunulacağını söyledi. Ayrıca yüksek hızlı internet hizmetini dağıtmanın şirkete 5 ila 10 milyar dolar arasında bir miktara mâl olabileceği tahmin ediliyor.

Aylık abonelik ücreti 99 dolar olan internet hizmetini kullanabilmek için kullanıcıların gerekli uydu çanak ekipmanını da 499 dolara satın almaları gerekiyor. Elon Musk, bu hizmetin herkes için olmadığını ve internete erişimi bulunmayan, dünyadaki insanların yüzde 3 ila yüzde 5‘ine yönelik bir hizmet olduğunu da ekledi. Starlink kullanıcılarının 100 megabit indirme ve 20 megabit yükleme hızına ulaşacağı da iddia ediliyor.

Bunun yanı sıra Musk, hizmete erişmek için geliştirilen uydu çanak donanımının şirkete yüklü miktarda para kaybettirdiğini söyledi. Uydu çanak donanımının maliyeti yaklaşık 1.300 dolar olmasına rağmen SpaceX kullanıcılardan 499 dolar talep ediyor. SpaceX’in uydu çanak donanımını 250 veya 300 dolarlık bir fiyatla satabilecek bir teknoloji üzerinde çalıştığı da belirtiliyor.

Uzaydan internet hizmetinin ülkemize Ağustos ayında gelip gelmeyeceğini ise önümüzdeki süreçte hep birlikte öğreneceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...