Jeff Bezos uzaya gidiyor!

Jeff Bezos, kurucusu olduğu uzay ve havacılık şirketi Blue Origin‘in uzay kapsülü ile uzaya gideceğini duyurdu.

Amazon’un kurucusu ve milyarder iş adamı Jeff Bezos, sahibi olduğu uzay şirketi Blue Origin‘in ilk insanlı uçuşunda kardeşiyle birlikte yer alacağını resmi Instagram hesabı üzerinden duyurdu.

Bezos kardeşler uzaya gidiyor

Günümüzde son hızıyla devam eden uzay yarışları, bugünlerde sık sık gündeme gelen Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX ve Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin arasında devam ediyor. Elon Musk, Mars üzerinde çeşitli görevler ve kolonileşme üzerine çalışmalar yürütürken, Jeff Bezos ise uzay turizmi uçuşlarını amaçlıyor. Bu kapsamda Jeff Bezos, sahibi olduğu Blue Origin şirketinin ilk insanlı uzay uçuşunu gerçekleştireceğini daha önceden duyurmuştu. Gelen son bilgilere göre, CEO Jeff Bezos ilk insanlı uzay uçuşuna kardeşiyle birlikte katılacağını açıkladı.

Jeff Bezos, Instagram hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, 5 yaşımdan beri uzaya gitmenin hayalini kuruyorum. 20 Temmuz’da kardeşimle birlikte yola çıkacağım. En iyi arkadaşımla birlikte en büyük macera ifadelerini kullandı.

Bezos’un uzay şirketi Blue Origin, geçtiğimiz haftalarda uzay yolculuğunda bir kişilik koltuğu müzayede ile satışa çıkarmıştı. İlk insanlı uzay uçuşunu tecrübe etmek isteyen yalnızca bir kişilik yer için yapılan açık artırmada şu ana kadar en yüksek teklif 2.8 milyon dolara ulaştı. Açık artırmaya 143 ülkeden 6 bin kişi katıldı.

Toplamda 10 dakika sürecek olan yolculukta, kapsülde bulunan yolcular deniz seviyesinden yaklaşık 100 km yükseklikte bulunan ve Dünya atmosferi ile uzay arasındaki sınır olarak kabul edilen Karman Hattı‘nın üzerinden geçiş yapacak.

Uzay yolculuğu New Shepard ile gerçekleştirilecek

İsmini 60 yıl önce uzaya giden ilk ABD’li astronot Alan Shepard’dan alan New Shepard roketi, ilk insansız test uçuşunu geçtiğimiz ocak ayında gerçekleştirmişti.

Her şeyin planlandığı gibi gitme durumunda şirket kurucusu Bezos, uzay roketi teknolojisinde bir yolculuk deneyimi yaşayan ilk milyarder olarak tarihe geçecek.

Ancak Bezos dünyanın ilk uzay turisti olmayacak. 30 Nisan 2001’de ABD’li milyoner Dennis Tito, Rus mekiği Soyuz ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmişti. Tito, bu yolculuğu sayesinde ‘dünyanın ilk uzay turisti’ unvanını elde etmişti.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Dijital Dolar (CBDC) ABD Hükümetinin Onayını Aldı mı?

FED tarafından yayınlanan yeni bir makaleye göre, ABD hükümeti tarafından desteklenen bir dijital dolar, daha hızlı para transferlerine yol açabilir ve mevcut bankacılık sisteminden...

Squid Game 2. Sezonu İçin Açıklama Geldi!

Perşembe günü dördüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında, Netflix'in eş CEO'su ve baş içerik sorumlusu Ted Sarandos, Kore mini dizisi Squid Game geri döndüğünü doğruladı....

Nayib Bukele, Türkiye’de!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz akşam Türkiye'ye selam yolladı. Paylaştığı tweet'te "Öncelikle, #Bitcoin diyarı El Salvador’dan tüm Türkiye’ye selamlar" ifadesini kullandı....