Uzaya Seyahatte SpaceX Uçuş Maliyeti Ne Kadar?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte uzay alanında da gelişmeler yaşanıyor. Gelişmiş teknoloji ile birlikte artık uzaya çıkmak eskiye nazaran çok daha kolay bir hal aldı. Ve bu gelişme ile birlikte artık uzaya seyahat edebilmek de mümkün oldu. Uzay alanında şu anda rekabet içinde olan üç şirket bulunmakta. Bunlar SpaceX , Blue Origin ve Virgin Galactic’dir. Peki ya bir sivil SpaceX uçuş maliyeti ne kadardır.

Normal uzay uçuşlarının ardından ilk turist uçuşları 2021 yılında başladı. Bu seyahetlerin başlamasının ardından uzaya gidişin maliyeti birçok kişi tarafından merak konusu oldu. Gelin birlikte sivil bir SpaceX uçuş maliyeti ne kadar bakalım.

Uzaya Gitmenin Maliyeti Ne Kadar?

Eylül 2021’de SpaceX ,tamamen sivil bir özel uzay uçuşu olan Inspiration4 misyonunun bir parçası olarak Jared Isaacman ve diğer üç kişi Kennedy Uzay Merkezi’nden bir SpaceX Dragon kapsülü ile fırlattı. Ardından Dünya çevresinde üç günlük gezinin ardından Atlantik Okyanusu’na indiler. Misyonun amacı, genel olarak sivil uzay yolculuğu için bir pazarlama yapmak oldu. Ancak ne SpaceX ne de Isaacman, uçuşun tam maliyetini açıklamadı. Ancak bir koltuk için 50 milyon dolarlık bir fiyat maliyeti olduğu konuşuldu.

Nisan 2022’de, Axiom Mission 1 başlatıldı ve kişi başına en az 55 milyon dolar olduğuna inanılan bir maliyetle uzaya götürürdü. Yapılan açıklamada, 2016’da bir Falcon 9 roketini fırlatmanın maliyetinin 62 milyon dolar olduğu belirtilmişti, ancak 2020’de SpaceX araç entegrasyonu direktörü Christopher Couluris, şirketin Falcon 9 roketlerini yeniden kullanarak fırlatma maliyetini yaklaşık 28 milyon dolara indirmeyi başardığını söyledi.

Bir başka örnek olarak, TechCrunch’a göre, Virgin Galactic 90 dakikalık bir yörünge altı yolculuk için 450.000 $ ücret alıyor. Zamanla teknolojinin de gelişmesi ile birlikte bu maliyetlerde bir düşme yaşanacağı bekleniyor. Elon Musk, yaptığı bir açıklamada, uzaya yapılan yolculukların başlangıçta çok pahalı olacağını, ancak bunun zamanla azalarak alanı herkes için daha erişilebilir hale getireceğini belirtmişti.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...