SpaceX, 2022 Yılında Rekor Kıracak!

Ticari uzay şirketi SpaceX, 2022 yılında rekor kırmak için kolları sıvadı. Elon Musk’ın şirketi, hedeflenen rekoru kırabilecek mi?

ABD merkezli uzay şirketi, gerçekleştirmiş olduğu toplantıda, 2022 yılı içinde 52 adet uzay uçuşu yapmayı hedeflediklerini duyurdu. Eğer şirket başarılı olursa, geçen yıl gerçekleştirdiği fırlatış sayısını geçerek rekorunu tazelemiş olacak.

SpaceX, Rekor İçin Hazırlanıyor

Etkileyici rakam, uzay ajansına en büyük programlarında güvenliğin nasıl sağlanacağı konusunda rehberlik sağlayan NASA’nın Havacılık ve Uzay Güvenliği Danışma Paneli’nin sanal bir toplantısında verildi. Toplantıda, eski bir NASA astronotu ve panel üyesi olan Sandy Magnus, “NASA ve SpaceX, 2022’de başarılarının kurbanı olmadıklarına dikkat etmek zorunda kalacaklar. Yıl boyunca SpaceX için 52 fırlatış yapılacağına dair iddialı bir manifesto var.

SpaceX, insanlı uzay uçuşu konusunda NASA’nın önemli bir ortağıdır. Şirket, NASA’nın astronotlarını ve kargolarını Crew Dragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu‘na taşımaktan sorumlu ve SpaceX şu anda NASA’nın Artemis görevi için Ay’ın yüzeyine insanları indirmek için Starship adlı yeni nesil bir roket sistemi geliştiriyor.

Ancak SpaceX’in NASA dışında da pek çok müşterisi var. Diğer şirketler, uluslararası müşteriler ve ABD Savunma Bakanlığı için periyodik olarak uydular fırlatıyor. Ancak SpaceX’in yıl için fırlatışlarının büyük bir kısmı SpaceX’in kendisi için olacak. Şirket şu anda, tüm dünyaya geniş bant internet erişimi sağlamak için binlerce uzay aracını düşük ila orta Dünya yörüngesine fırlatmayı gerektiren Starlink adlı devasa bir uydu takımyıldızı inşa etmenin ortasında. SpaceX birkaç haftada bir bu uyduları yaklaşık 50 ila 60 araçlık gruplar halinde fırlatıyor.

Uzay uçuşu programları her zaman değişebilir, bu nedenle SpaceX’in 52 fırlatma rakamını karşılayacağının garantisi yok. SpaceX CEO’su Elon Musk, şirketin 2021’de 48 lansmana ulaşmaya çalıştığını, ancak yalnızca 31 fırlatışa ulaştığını söyledi. SpaceX bu yıl şimdiye kadar üç görev başlattı.

Hedeflenen rakama ulaşabilmek kesinlikle takdire şayan olsa da, NASA’nın Havacılık ve Uzay Güvenliği Danışma Paneli böylesine dolu bir manifestoya sahip olmanın dezavantajları konusunda da uyardı. Magnus, “Hem NASA hem de SpaceX, uygun dikkatin ve önceliğin NASA görevlerine odaklanmasını sağlamak zorunda kalacak. Bu hızı güvenli bir şekilde sürdürmek için doğru kaynakların getirilmesi gerekecek.”

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...