Bilgisayarlar Gece Neden Kapatılmalı? Uyku Moduna Almanın Zararları!

Windows 95’in eski güzel günlerinde, insanların bilgisayarlarını 7/24 çalıştırmaları ve asla kapatmamaları yaygın bir uygulamaydı. Elektrik tasarrufundan donanımını yıpratmamaya kadar, PC ve dizüstü bilgisayar kullanıcılarının benzer şekilde, bunun doğru şey olduğunu düşündüklerini desteklemek için her türlü nedeni vardı. Bu süre zarfında bilgisayarların inşa edilme şekli nedeniyle endişeleri tamamen temelsiz değildi. Fakat günümüzde işler değişti desek yanlış olmaz. Bilgisayarlar gece neden kapatılmalı?

Bilgisayarlar Gece Neden Kapatılmalı?

Günümüzde modern bilgisayarlar sık sık kapanma ve yeniden başlatma işlemlerini gerçekleştirecek şekilde üretilmiştir. Beş ila yedi yıllık ömürleri boyunca, arızalanmadan önce 40.000 açma-kapama döngüsü gerçekleştirebilirler. Bu nedenle, bilgisayarınızı her iki dakikada bir kapatmadığınız sürece, bu sınıra ulaşma ihtimalinizin çok düşük olduğundan emin olabilirsiniz.

Cihazlarınızı sık sık kapatmanın bir başka harika nedeni de, her çalıştığınızda yeni bir başlangıç yapabilmeniz için bilgisayarınızın RAM’ini temizleme şansına sahip olmasını sağlamaktır. Yeterli RAM alanınız olmadığında, programlar ve uygulamalar yavaşlar ve kullanımdayken daha az verimli olurlar. Bilgisayarınızı düzenli olarak kapatarak, sisteminizin sahip olabileceği mevcut sorunları çözmüş olursunuz ve yeni sorunların ortaya çıkmasını durdurursunuz.

Son olarak, bilgisayarınızı en iyi performansta tutmak için ihtiyaç duyduğunuz Windows veya Mac İşletim Sistemlerinden çok ihtiyaç duyulan güncellemeleri tetiklemek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak harikadır.

Bilgisayarı Kapatmak Çok Kritik!

Bir dizüstü bilgisayarınız varsa, pil şarj döngüsü dikkat etmeniz gereken bir şey olabilir. Bunun nedeni, tüm dizüstü bilgisayar pillerinin, bazen daha fazla, bazen daha az olmak üzere yaklaşık 500 şarj döngüsüne dayanacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Teorik olarak konuşursak, dizüstü bilgisayarınız bu sayıya ulaşmazsa daha uzun süre dayanmalıdır. Bu nedenle, bu sayıya çok hızlı ulaşmamak ve kaçınılmaz olanı biraz daha geciktirmek için, uyumadan önce dizüstü bilgisayarınızı kapatmayı unutmamanız önemlidir.

İster bilgisayarınız ister dizüstü bilgisayarınız olsun, bu güç düğmesine basmak, cihazınızın zaman içinde verimli çalışmasını ve daha uzun ömürlü olmasını garantilemenin sırrıdır. Ayrıca üretkenliği artırmanıza, paradan tasarruf etmenize ve cihazınızı bilgisayar korsanlarına karşı daha az savunmasız hale getirmenize olanak tanır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz