Uber uygulaması aracılığıyla aşı randevusu alınabilecek

Dünyada birçok kişinin istediği yerlere gidebilmek için kullandığı alternatiflerden biri olan Uber uygulaması, büyük bir yeniliğe imza attı. Şirket yetkilileri konuyla ilgili duyuru yaptı. Detaylar yazımızda.

Uber ile aşı imkanı

Ülkemizde mahkeme kararıyla kaldırılmasından sonra kısa süre önce tekrar hizmet hayatına geri dönen Uber, ABD’deki kullanıcılarına yeni özelliğini duyurdu. ABD’de Covid-19 aşılaması hız kesmeden devam ederken, insanlara daha hızlı aşı ulaştırılabilmesi için bir diğer ABD merkezli eczane şirketi olan Walgreens ile birlikte iş birliği yapacak.

Uber’den yapılan açıklamaya göre, Şubat ayından bu yana, aşı randevusu alan ancak ulaşımı olmayan ve yetersiz hizmet alan bir toplulukta yaşayan kişiler için Walgreens mağazalarına ücretsiz yolculuk imkanı sunulacak. Şirket, bu topluluklardan insanlara 10 milyon ücretsiz veya indirimli yolculuk sunmayı planladığını duyurdu.

Yapılan bu ortaklık Walgreens eczanelerinden aşı randevularını almış kişileri içeriyor. Walgreens, aşı randevusu alınabilen ve aşı olunabilen ülke genelinde 9.000’den fazla yerin mevcut olduğunu söylüyor.

Uber ve Lyft rekabet halinde

Uber’in aynı sektördeki rakibi Lyft de benzer şekilde, düşük gelirli veya yüksek riskli topluluklarda yaşamını sürdüren insanların aşı randevuları için 60 milyon yolculuk sunma hedefine sahip.

Bununla birlikte, bu çaba için en büyük zorluk, COVID-19’un Uber’in ve Lyft’in ilgili işletmelerinde büyük bir engel olmaya devam etmesi. Kışın vaka sayıları artarken, her iki şirket de müşteri tabanının önemli bir bölümünü kaybetti. İnsanlar evde kaldılar veya dışarı çıktıklarında araç çağırma uygulamalarını kullanmamayı tercih ettiler. Böylelikle her iki şirket de müşteri açısından büyük bir zorluk yaşadı.

Bunun yanı sıra, pek çok sürücü düşük ücretler, stresli çalışma koşulları ve salgının getirdiği talep düşüşü nedeniyle Uber veya Lyft’teki işlerini artık sürdürmüyor. Her iki şirket de bu soruna karşılık daha fazla sürücüyü platforma geri çekebilmek için bonuslar sunacağını açıkladı.2020’nin son çeyreğinde Uber, Uber’de en az bir kez yolculuk yapan veya Uber Eats‘te en az bir yemek satın alan kullanıcıların sayısının yalnızca 93 milyon kullanıcının olduğunu açıkladı. Bu oran geçen seneye kıyasla bakıldığında yüzde 16‘lık bir düşüş anlamına geliyor. Bu arada Lyft, aylık aktif kullanıcı sayısında 2019’un dördüncü çeyreğinde 22 milyondan 2020’de 12,5 milyona yüzde 45’lik bir düşüş bildirdi.

Uber’in uygulama üzerinden aşı randevusu alınabileceğini duyurmasının ardından aşılamanın ABD genelinde daha da artması bekleniyor. Bu uygulama ne yazık ki ülkemizde bulunmuyor.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...