Toyota, Lyft’in otonom sürüş departmanını 550 milyon dolara satın aldı

Lyft, otonom araç bölümünü Toyota tarafından yönetilen bir kuruluşa satıyor. Otonom araçların gelişmesiyle beraber yaşanan bir diğer satın alınma gerçekleşti. Toyota’nın bir yan kuruluşu olan Woven Planet Holdings, Lyft’in otonom sürüş bölümü Level 5’i 550 milyon $ nakit karşılığında satın alacak. Bunun 200 milyon $ ‘ı Lyft’e peşin olarak verildi.

Toyota

Paranın geri kalanı olan 350 milyon dolar, Lyft’e beş yıl içinde ödenecek. Araç çağırma şirketi, GAAP dışı harcamalarda yıllık 100 milyon dolarlık bir tasarruf göreceğini ve bunun da nihayetinde kar elde etmek için daha iyi konumlandıracağını iddia ettiğini söylüyor. Toyota ayrıca, Lyft’in filo verilerini ve platformunu, sonunda Woven Planet iştiraki altında başlattığı herhangi bir ticari hizmet için kullanmayı kabul etti. 2021’in üçüncü çeyreğinde tamamlanması beklenen anlaşma, Lyft’in kendi sürücüsüz arabalarını geliştirme ve devreye alma yönündeki dört yıllık planını suya düşürüyor. Şirket, çok fazla para kaybetmeyi durdurmak için maliyetli otonom araç bölümünü indirirken rakibi Uber’i takip ediyor. Uber, geçtiğimiz yıl AV projesini Google’ın eski otonom projesinin eski başkanı tarafından kurulan Aurora’ya sattı.

Toyota, bu alanda ciddi yatırımlar yapıyor.

Tabii ki Lyft, Uber’in 2018’de yaptığı gibi, sürücüsüz bir arabayı denetlemenin bir yayayı öldürmesi trajedisini yaşamadı. Aksine, Lyft’in projesi küçük ölçekli ama üretkendi. Çoğunlukla Las Vegas’ta, on binlerce taksi yolculuğu gerçekleştirmek için güvenlik sürücüleriyle birlikte sürücüsüz arabaları kullanan Aptiv ile bir pilot projeden oluşuyordu. Bu proje şu anda Aptiv’in Hyundai ile olan ortak girişimi Motional tarafından denetleniyor ve Lyft de buna dahil.

Lyft, Seviye 5 bölümünü 2017 yılında, 2021 yılına kadar sürüşlerinin “çoğunluğunun” otonom araçlarda gerçekleştirileceğini iddia ederek başlattı. Şirket, California, Palo Alto’daki 50.000 metrekarelik bir tesiste personel olması için yüzlerce mühendis tuttu. Bir yıl sonra Lyft, çabalarını hızlandırma umuduyla İngiltere merkezli artırılmış gerçeklik girişimi Blue Vision Labs’ı 72 milyon dolar karşılığında satın aldı. Ancak Lyft’in sürüşlerinin çoğunun AV’lerde gerçekleşeceği tahmininde asla gerçekleşmedi. Aslında, bazı teknik başarılara rağmen, otonom araçlar her türlü kitlesel kabulden çok uzak duruyor. Bugün yoldaki AV’lerin çoğu hala test araçlarıdır ve büyük oyuncuların çoğu ticarileştirme için bir zaman çizelgesi taahhüt etmeyi reddediyor.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...