Tesla, Tam Kendi Kendine Sürüş Yazılımına Zam Yaptı

Tesla CEO’su Elon Musk Cuma günü tweet attı, elektrikli otomobil üreticisinin “Tam Kendi Kendine Sürüş” (FSD) adlı gelişmiş sürücü yardımcısı yazılımının ABD fiyatını 17 Ocak’ta 12.000 dolara çıkaracağını söyledi.

Tesla, Tam Kendi Kendine Sürüş Yazılımına Tekrardan Zam Yaptı!

Yeni gelecek olan %20’lik fiyat artışı, Tesla’nın 2020’de 8.000 ABD Doları olan Tam Otomatik Sürüş (FSD) fiyatlarını 10.000 ABD Dolarına yükseltmesinden bu yana iki yıldan kısa bir süreden önce gerçekleşti.

Musk, Tesla’nın FSD’sinin birkaç yıl boyunca daha geniş bir şekilde piyasaya sürüleceğine söz verdi.

Haber Yine Twitter’dan Geldi !

Her zaman yaptığı gibi yine Twitter’dan açıklama yaptı. Musk, ileriki dönemlerde olabilecek olası zamlar için de sinyal verdi. FSD geniş sürüme geçtiğinde aylık abonelik fiyatının artacağını dillendirdi.

Eylül ayında Tesla, araçların gösterge tablosu ekranlarındaki bir “istek” düğmesi aracılığıyla FSD beta sürümünü daha fazla sürücüye açtı. Ancak yazılıma erişmek için sürücülerin iyi bir “güvenlik puanı”na sahip olması gerekiyor. Tesla, “sürüşünüzün gelecekteki bir çarpışmayla sonuçlanma olasılığını” tahmin eden beş kriteri kullanarak güvenlik puanını belirliyor.

FSD ( Full Self Driving ) Ne İşe Yarar ?

Tesla, otomatik olarak şerit değiştirme ve dönüş yapma gibi bir sürüş yardımı özellikleri sistemi olan yükseltilmiş FSD yazılımının bir test sürümünün piyasaya sürülmesini genişletiyor, ancak özellikler araçları özerk yapmıyor.

Elon Musk Daha Öncesinde Yaptığı Açıklamalarla FSD’ye Olan Beklentileri Yükseltmişti

Musk daha öncesinde yaptığı açıklamalarla Tesla kullanıcılarını epey heyecanlandırmıştı. Musk yaptığı açıklamalarda 2019 yılında tam olarak kendi kendine giden FSD yazılımının çıkacağını söylemişti. Ancak durum pek de öyle olmadı. Bu tarihler geldi ve geçti, ancak Tesla’nın FSD’si, yalnızca FSD paketini satın alan erken benimseyenler için mevcut olan beta sürümünde kaldı.

Tesla FSD Daha Öncesinde de Eleştiri Almıştı

FSD yazılımı da oldukça fazla inceleme ve eleştiri aldı. Ağustos 2021’de ABD. Sens. Ed Markey (D-MA) ve Richard Blumenthal (D-CT), Federal Ticaret Komisyonu’ndan Tesla’nın sürücü yardım yazılımını nasıl pazarladığını araştırmasını istedi. Sonunda ise şirketi “aldatıcı ve haksız uygulamalarla” suçladı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Dijital Dolar (CBDC) ABD Hükümetinin Onayını Aldı mı?

FED tarafından yayınlanan yeni bir makaleye göre, ABD hükümeti tarafından desteklenen bir dijital dolar, daha hızlı para transferlerine yol açabilir ve mevcut bankacılık sisteminden...

Squid Game 2. Sezonu İçin Açıklama Geldi!

Perşembe günü dördüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında, Netflix'in eş CEO'su ve baş içerik sorumlusu Ted Sarandos, Kore mini dizisi Squid Game geri döndüğünü doğruladı....

Nayib Bukele, Türkiye’de!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz akşam Türkiye'ye selam yolladı. Paylaştığı tweet'te "Öncelikle, #Bitcoin diyarı El Salvador’dan tüm Türkiye’ye selamlar" ifadesini kullandı....