Covid-19 İşçileri Yine Vuracak: Amazon PTO’ları Kesti!

Amazon, CNBC ve Wall Street Journal tarafından bildirildiği üzere karantinaya alınan işçiler için PTO (Paid time off kısaca ücretli izin anlamına geliyor” politikasını değiştirdi. Politika, bir Amazon işe alım sayfasında (Engadget aracılığıyla) hala belirtilen, ancak zaten on güne kısaltılmış olan 14 günlük başlangıçtan itibaren bir haftaya (veya 40 saate) indirildi. Engadget’ın raporu, Amazon’un çalışanlara değişiklikle ilgili bildiriminden bir alıntı içeriyor ve CDC’nin COVID için pozitif test eden kişilerin semptomları ortadan kalktığı sürece beş gün boyunca tecrit etmesi gerektiğine dair güncellenmiş tavsiyelerine atıfta bulunuyor. Corona vakalarının artması ile beraber şirketin bu tarz bir karar almış olabileceği düşünülüyor.

Amazon, federal hükümetle birlikte politikalarını değiştirme konusunda yalnız değil. Engadget’ın belirttiği gibi, Walmart ayrıca COVID ile sözleşmeli çalışanların aldığı PTO saatlerinin sayısını da azalttı. Amerikan Kurtarma Planı 30 Eylül’de sona erdikten sonra ülke genelinde hasta işçilerin korumalarını kaybettiği ve eyalet ve yerel yönetimlerin (ve bireysel işverenlerin) kuralları kendileri belirlemesine izin verdiğine dair raporlar da var.

Corona

Covid-19, İşçileri Yeniden Vurdu!

Corona tedbirleri eşliğinde Amazon ve benzeri şirketler yeni değişiklikler yaptı. İlerleyen günlerde virüsun daha da yayılması ile beraber bu tarz izin ve ödemelerde ne tarz değişikliğe gidilebileceği tahmin edilebilir.

Aralık sonunda yayınlanan yeni kılavuzu, önerilen izolasyon süresini on günden beşe indirdi. Halk sağlığı uzmanları, bunun araştırmalarla desteklendiğini söyledi, ancak bazıları hala hasta olan çalışanların işe geri getirilmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Amazon’un gözden geçirilmiş politikasının The Verge tarafından görülen bir kopyasına göre, “bir haftadan fazla semptomatik kalan bireyler için ek izin seçenekleri mevcuttur.”

Bazı çalışanlar için, şirketin hastalanma konusundaki politikasından bağımsız olarak, evde kalmaları için para ödenmezse, ekonomik durumları işe geri dönmeye zorlayabilir.

Amazon, ofis çalışanlarının yüz yüze çalışmaya nasıl döneceklerine dair tek bir yönergeye sahip değil, bunun yerine bireysel ekiplerin çalışmalarının ne kadarının uzaktan yapılması gerektiğine karar vermesini tercih ediyor. Elbette bu, Amazon’un depo çalışanları, teslimat sürücüleri, AWS sunucularında çalışan BT personeli ve daha fazlası gibi şahsen yapılması gereken işler için geçerli değildir. Amazon, Kasım ayında kaldırdıktan sonra Aralık ayında depo çalışanları için maske görevini eski haline getirdi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...