Google ve Ford, Yeni Bir Teknoloji İçin İş Birliği Yapıyor!

Google ve Ford, yeni bir radar teknolojisi için iş birliği kararı aldı!

Google, 2015’ten beri herkese açık olarak küçük radar çipleri üretiyor. Size ne kadar iyi uyuduğunuzu söyleyebilir, bir akıllı saati kontrol edebilir ve çok daha fazlasını yapabilir. Ancak şirketin ürettiği radar, en belirgin şekilde talihsiz bir Pixel telefonunda yer alan ticari bir başarıya sahip değildi. Şimdi Google, teknolojiyi Google dışındaki ek cihazlara teorik olarak getirebilecek Ripple adlı bir açık kaynaklı API standardı başlattı.

Teknik olarak, Ripple, her Ocak ayında Las Vegas’ta CES fuarına ev sahipliği yapan aynı sektör kuruluşu olan Tüketici Teknolojileri Birliği’nin (CTA) himayesi altındadır, ancak projenin arkasında gerçekte kimin olduğu konusunda çok az soru vardır. Google’ın ilk etapta Soli ile ortaya çıkan ATAP skunkworks ekibinin başındaki adam olan Ivan Poupyrev, “Ripple, herkese fayda sağlayan faydalı yeniliklerin kilidini açacak. Genel amaçlı radar, kritik kullanım durumlarını gizliliğe saygılı bir şekilde çözmek için gelişmekte olan önemli bir teknolojidir.” ifadelerini kullanıyor.

Radar Teknolojisi İçin Google ve Ford Ortaklığı!

Birinin orada olup olmadığını, yakında olup olmadığını ve/veya cihazına mikrofon veya kamera gerektirmeden bir şey yapmasını söyleyip söylemediğini kolayca algılayabilen bir teknoloji olan Ripple için Google, Ford ve diğer dört ortağın “gizliliğe saygılı” bir şekilde küçük radarları daha fazla cihaza getirebilecek bir Ripple standardı için özellikler yayınladığını belirtiliyor.

Ford, henüz araştırma yaptığı için küçük radar çipleri ile ne yapmayı planladığını söylemeye istekli değil, sadece “dış radarlarının” bugün yapmadığı şeyleri yapmak için “iç radar” kullanmayı düşünüyor. Şirketin Araştırma ve İleri Mühendislik ekibine başkanlık eden Jim Buczkowski, “Günümüzde gelişmiş dış radarları kullanan lider Ford Co-Pilot360 sürücü destek teknolojilerimizin ötesinde çeşitli müşteri deneyimlerini geliştirmek için bir sensör kaynağı olarak iç radarın nasıl kullanılacağını araştırıyoruz. Yarı iletken endüstrisi katılımıyla standart bir API, donanım kaynağından bağımsız yazılım geliştirmemize ve yazılım ekiplerine birden fazla radar platformunda yenilik yapma özgürlüğü vermemize olanak tanıyacak.” ifadelerini kullandı.

Diğer gadget şirketleri de radar teknolojisini araştırıyor: Amazon benzer şekilde radarın uyku düzeninizi izlemesine yardımcı olup olmayacağını araştırıyor. Ayrıca, geliştirilen akıllı köpek tasması, köpeğiniz çok tüylü veya tüylü olsa bile hayati önemlerini izlemek için minyatür radar kullanır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Dijital Dolar (CBDC) ABD Hükümetinin Onayını Aldı mı?

FED tarafından yayınlanan yeni bir makaleye göre, ABD hükümeti tarafından desteklenen bir dijital dolar, daha hızlı para transferlerine yol açabilir ve mevcut bankacılık sisteminden...

Squid Game 2. Sezonu İçin Açıklama Geldi!

Perşembe günü dördüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında, Netflix'in eş CEO'su ve baş içerik sorumlusu Ted Sarandos, Kore mini dizisi Squid Game geri döndüğünü doğruladı....

Nayib Bukele, Türkiye’de!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz akşam Türkiye'ye selam yolladı. Paylaştığı tweet'te "Öncelikle, #Bitcoin diyarı El Salvador’dan tüm Türkiye’ye selamlar" ifadesini kullandı....