Tesla kazaları önlemek için yeni önlemler alacak!

Tesla, şirketin gelişmiş sürücü destek sistemi Auto pilot kullanırken insanların yola dikkat etmelerini sağlamak için Model 3 ve Model Y’de dikiz aynasının üzerindeki kamerayı kullanmaya başlıyor. Şimdiye kadar, Tesla‘nın arabalarının sürücünün dikkatini ölçmesinin ana yolu, direnç arayan direksiyon simidindeki tork sensörleri – sürücülerin ellerini direksiyonda tutmasını sağlamanın kaba bir yolu ile gerçekleştiriliyordu. Yeterli geri bildirim kaydedmezse, araç bir dizi artan görsel ve sesli uyarı gerçekleştiriyordu. Değişiklik, düzenleyicilerin ve güvenlik uzmanlarının Tesla’ya arabalarına daha iyi sürücü izleme özelliği eklemesi için yıllarca baskı uygulamasının ardından geldi.

Tesla CEO’su Elon Musk, Otopilot’u içeren kazaların rehavetten kaynaklandığını bile kabul etti. Ancak daha önce kendi mühendislerinin şirketin arabalarına daha sağlam sürücü izleme ekleme çağrılarını reddetmişti. Musk o sırada teknolojinin “etkisiz” olduğunu söylemişti. General Motors ve Ford gibi şirketler şu anda, sürücülerin eller serbest sürüş özelliklerini kullanırken dikkat etmesini sağlamak amacıyla kamera tabanlı göz izleme sistemlerine sahip otomobiller satıyor.

Tesla

Tesla güvenlik konusunda sınıfta mı kalıyor?

Yeni bir Model Y’yi teslim aldığını söyleyen bir Twitter kullanıcısı Perşembe günü, yeni güvenlik özelliğini açıklayan yazılım sürüm notlarını gösteren bir görüntü yayınladı: Dikiz aynanızın üzerindeki kabin kamerası artık Otopilot devredeyken sürücünün dikkatsizliğini algılayabilir ve uyarabilir. Kamera verileri aracın kendisini terk etmez, bu da sistemin veri paylaşımı etkinleştirilmedikçe bilgileri kaydedemeyeceği veya aktaramayacağı anlamına gelir. Sonraki tweetlerde Model Y sahibi, direksiyon simidi sensör uyarılarının hala aktif olduğunu söyledi. 2021’den önce üretilen Model S ve Model X araçlarda kabin kamerası bulunmamakla birlikte, Ocak ayında açıklanan yeniden tasarlanan versiyonlarda (hala sevk edilmemiş) olması gerekiyor.

Tesla, sürüm notlarında kullandığı “sürücü dikkatsizliği” terimini veya birinin yeterince dikkat etmediğine karar verirse ne olacağını tanımlamaz. Bu yılın başlarında, bilgisayar korsanı @greentheonly ve bir suç ortağı, kamera tabanlı sürücü izleme sisteminin çalışmakta olan bir sürümünün neler görebileceğini anlamayı başardı. Düşük ışıkta zorlanmasına rağmen, sürücünün bir telefona baktığını fark etmekte özellikle iyiydi. Araç içi kamera, Model 3 ve Model Y ile ilk zamanlarda oldukça kaliteliydi, ancak Tesla, Otopilot’un “Tam Kendi Kendine Sürüş” versiyonunu beta testindeki sürücülerin dikkatini yola verdiğinden emin olmak için başlattı. Musk, Mart ayında Tesla’nın bazı beta test cihazlarını “yeterince dikkat etmedikleri” için programdan çıkardığını söyledi. Kamera tabanlı sürücü izleme özelliğinin eklenmesi, başlangıçta sürücü yardım sisteminin dahil olabileceği bir çift ölümcül kazadan sonra yükselen Autopilot’ta yeni bir inceleme süreci başlatıldı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...