Tesla, Bitcoin ile araç satın alınması kararından geri adım attı

Tesla CEO’su Elon Musk, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamayla birlikte, Tesla’nın artık Bitcoin ile ödeme kabul etmeyeceğini duyurdu. Açıklama dolayısıyla kripto para piyasalarında oldukça sert bir düşüş yaşandı.

Milyarder iş adamı Elon Musk, paylaştığı tweet’te, Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların, özellikle emisyona neden olan kömürün zamanla artan kullanımı konusunda endişeli olduklarından söz etti. Bu sebepten ötürü elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın araçları satılırken ödeme yöntemi olarak Bitcoin’in kullanılmasının askıya alındığını duyuran Musk, “Kripto para birimlerinin gelecek vaat eden bir fikir olduğuna inanıyoruz fakat bu fikir çevre için büyük bir bedeli olamaz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Elon Musk’ın Tesla ve Bitcoin hakkındaki tweeti

Kripto paralara yatırım yapan insanlar ise Elon Musk’ın dün yapmış olduğu bu açıklama yüzünden oldukça tepkili. Twitter üzerinden yapmış olduğu paylaşımlarla kripto piyasasına yön vermekle de suçlanan Musk, Tesla’nın Bitcoin ile ödeme almayacağını duyurmasıyla birlikte piyasalar sert bir düşüş yaşadı. Elon Musk tarafından Twitter’da açıklama yapıldığı sırada 2,43 trilyon dolar civarında olan Tesla’nın toplam market hacmi, sadece birkaç saat içerisinde 365 milyar dolardan fazla küçüldü. Musk’ın konuyla alakalı paylaşımının hemen ardından Bitcoin’in fiyatı 58 bin dolar seviyesinden 46 bin dolar bandına kadar gerilerken, TSİ 04.00 civarında tekrardan 50 bin dolar seviyesine yükseldi. Bu açıklamanın ardından gelen sert düşüş, Twitter’da kripto para yatırımcılarının “#dontbuytesla” etiketiyle bir tepki göstermesine de yol açtı.

Elon Musk’ın Bitcoin’le ödeme alınma kararının askıya alınmasının sebebinin altında Bitcoin madenciliği yattığı düşünülüyor. Musk’a göre madenciliğin sebep olduğu enerji tüketimi, doğanın kirlenmesine yol açıyordu ve bu konu hakkında bir şeyler yapılması da gerekiyordu. Ancak madencilik, Bitcoin duyurulduğundan beri yapılıyor. Elon Musk’ın bu konu hakkında yeni adım atmış olması kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor.

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 8 Şubat’ta 1,5 milyar dolarlık varlığını Bitcoin’e yatırdığını açıklamıştı. Bunun yanı sıra şirket, geçtiğimiz haftalarda ödeme türü olarak Bitcoin’i kabul etmeye başlayacağını da duyurmuştu.

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...