Tesla 750 bin dolarlık ceza ödeyecek!

Elon Musk’ın en popüler şirketlerinden bir tanesi olan Tesla, çevreci ve dünya dostu hareketleri ile tanınsa da bu sefer tam tersi bir konu ile gündeme geldi. Şirketin Kaliforniya’daki tesislerinde bazı hava kurallarına uyulmadığı gerekçesi ile bölge idaresi 750 bin dolar ceza kesti.

Yetkililer Cuma günü yaptığı açıklamada, Tesla’nın Kaliforniya’daki Fremont tesisinde hava kalitesi ihlallerini çözmek için 750.000 dolarlık bir ceza ödemeyi ve bir güneş çatısı projesi kurmayı kabul ettiğini duyurdu.

Tesla

Dokuzuncu San Francisco Körfez Bölgesi ilçesinde hava kirliliğini düzenleyen Bay Area Hava Kalitesi Yönetim Bölgesi, yerleşim yerinin “uygun izinler olmadan ekipmanın kurulması veya değiştirilmesi, gerekli emisyon testlerinin yapılmaması,” dahil olmak üzere 2015 yılına dayanan 33 ihlal bildirimini kapsadığını söyledi. kayıtların tutulmaması ve bilgilerin Hava Bölgesine zamanında bildirilmemesi de suça dahil edildi.

Tesla durumu telafi edecek

Hava bölge sorumlusunun açıklamasına göre, ihlaller o zamandan beri düzeltildi ve Tesla tekrar uyumlu hale geldi. Her iki taraf da para cezasının 1 milyon dolar olması konusunda anlaştı, ancak bir sözcü Mercury News’e Tesla’nın doğrudan hava bölgesinin genel işletme fonuna 750.000 dolar ödeyeceğini söyledi. Tesla, hava bölgesinin Toplum Sağlığı Koruma Programının bir parçası olarak çatı üstü güneş panellerini içerecek bir topluluk mikro şebeke sisteminin kurulumunu tamamladığında 250.000 $ kredi alacak.

Açıklamada, bu program “Körfez Bölgesi’nin en çok etkilenen bölgelerinde hava kalitesini ve halk sağlığını iyileştirmeye odaklanıyor” ifadesi yer alıyor. “Bu projenin amacı, elektrik maliyetlerinin yanı sıra topluluk içindeki yerel hava kirliliği emisyonlarını azaltmaktır.” Mikro şebekenin nereye kurulacağı henüz belirlenmemiştir. Hava kalitesi bölgesi ile yapılan anlaşma, şirketin çevre şartlarına tam uyum içinde kalmasını sağlamak için “Tesla’yı kapsamlı bir çevre yönetim sistemi uygulamayı” taahhüt ediyor. Hava kalitesi ajansının açıklaması, Tesla’nın mikro şebeke projesini ne zaman tamamlaması gerektiğine dair bir son tarih hakkında bilgi sağlamadı.

Tesla, geçtiğimiz yıl Fremont’ta kamu görevlileriyle savaşarak yerel pandemik kapatma gerekliliklerine meydan okudu. CEO Elon Musk, Tesla’nın merkezini Kaliforniya’nın dışına taşımakla tehdit etti, ancak bu yılın başlarında şirket, Fremont fabrikasını genişletmek için izin başvurusunda bulunarak taşınmanın iptal olduğunu öne sürdü. Tesla, geçtiğimiz ay 2021’in ilk çeyreği için 10.4 milyar dolarlık satışla 438 milyon dolarlık rekor kâr bildirdi.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...