Steam, oyun konsollarına gelebilir: Valve CEO’su açıkladı

Video oyunu geliştirme şirketi Valve’nin CEO’su Gabe Newell, katılmış olduğu bir soru cevap etkinliğinde merak edilen soruları yanıtlandırdı. Sorulardan birine verdiği yanıtlarla oyun tutkunlarını heyecanlandıran Newell, popüler dijital oyun satın alma platformu Steam’in yıl sonuna doğru konsollara gelebileceğini ima etti.

Steam, oyuncuların yıllardır tercih ettiği en büyük platformlardan biri. Kullanıcılara sunmuş olduğu dijital mağazasındaki sayısız çeşitlilikteki içerikleri sayesinde gün geçtikçe platformuna yeni kullanıcılar eklemeye devam ediyor. En çok tercih edilen oyun platformu olmasının sebepleri arasında, yüzlerce çeşitte oyun bulundurması ve oyuncuların da kaynaşabileceği bir sosyal ortam yaratması sadece bu sebeplerden birkaçı.

Steam, oyun konsollarına mı geliyor?

Valve CEO’su Gabe Newell

Yeni Zelanda‘da bulunan halka açık bir panelde soruları yanıtlarken Valve CEO’su Gabe Newell, seyircilerin birinden gelen, “Steam konsollara gelecek mi?” sorusuna, “Bu yılın sonuna kadar sorduğun soruyla ilgili daha iyi bir fikre sahip olacaksın.” şeklinde cevap verdi. Oyun konsolların hali hazırda kendi mağazaları bulunuyor. SonyMicrosoft ve Nintendo gibi kendi konsollarına sahip büyük şirketlerin Steam gibi bir rakibe karşı ne cevap verecekleri ise şu an için merak konusu. Bazı iddialara göre Steam sadece Valve‘nin geliştirmiş olduğu oyunları barındırabilir. Oyuncuların yıllardır severek oynadığı popüler oyunlar Half-LifePortal ve Counter Strike gibi. 

Steam’in oyun konsollarına ayrı uygulama olarak gelmesi, Steam’de bulunan bütün oyunlara oyun konsolları üzerinden erişilebileceği anlamına geliyor. Ayrıca bu durumun mümkün olabilmesi için ilk olarak oyun konsol şirketlerinden gerekli iznin alınması gerektiğinin de unutulmaması gerek.

Gabe Newell’ın yapmış olduğu bu açıklamalardan Steam’in oyun konsollarına gelip gelmeyeceği net olarak anlaşılmasa da uzun vadede yapılan bir planın parçası da olabilir. Steam’in önümüzdeki dönemlerde bu konu hakkında nasıl bir yol alacağını zaman gösterecek ve neler olacağını oyun dünyasını takip etmekte olan milyonlarca kişiyle birlikte öğreneceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Diğer oyun içerikli yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...

Valve’nin Steam Deck Alıcılarına Bazı Güzel Haberleri Var!

Steam Deck taşınabilir oyun konsoluna yönelik yüksek talep ve devam eden tedarik sorunları, birçok tüketicinin cihazı satın alma fırsatını beklemesine neden oldu. Valve Mart...

Elektrikli Otomobillerin Değer Kaybı Neden Fazladır?

Arabanız için benzin veya motorin almak bir noktadan sonra pahalı geliyorsa, elektrikli bir tane satın almak çekici görünebilir. Bununla birlikte, fark etmeyeceğiniz şey, ne...