Microsoft’tan şok itiraf: Xbox konsollarından hiç kâr etmedik

Amerikan teknoloji şirketi Microsoft‘un Xbox İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Lori Wright, dünyanın en popüler oyun konsollarından Xbox hakkında şok etkisi yaratacak bir açıklama yaptı. Detaylar yazımızda.

Washington merkezli bir teknoloji şirketi olan Microsoft, 20 yılı aşkındır satışlarına devam ettiği popüler oyun konsolu Xbox hakkında şok eden bir açıklama geldi. Şirketin Xbox İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lori Wright tarafından yapılan açıklamaya göre, popüler oyun konsolu şirkete hiçbir şey kazandırmadı.

Popüler oyun Fortnite‘ın geliştiricisi Epic Games ve Apple arasındaki devam eden davada tanık olarak mahkemeye çıkan Wright, dikkat çeken açıklamayı bu duruşmada yaptı. Bu davanın sebebi ise geçmişte yaşanan bir olaya dayanıyor.

Epic Games ve Apple davası

Epic Games, geçtiğimiz yaz popüler oyunu Fortnite’ın Apple’ın uygulama indirme platformu App Store’dan çekildikten hemen sonra Apple’a dava açtı. Özetle, App Store’da yaşanan ödeme işlemleriyle ilgili birkaç ihlalden dolayı şirketler davalık oldu. Bu davada ise Microsoft, Epic Games’i destekledi ve Apple’a karşı bir konum almış oldu.

Konsolların karlılığı konusu ise, Microsoft’un konsol işinin nasıl yürüdüğü sorulduğunda ortaya çıktı. Şirket, konsolun kendilerine para kazanmak yerine, dijital mağazası aracılığıyla oyun satışlarından, Xbox Game Pass gibi abonelik hizmetlerinden ve satışlardan para kazandıklarını söyledi.


Epic Games avukatı Wes Earnhardt, Xbox İş Geliştirme Genel Müdür Başkan Yardımcısı Lori Wright’a duruşma sırasında, Microsoft’un “Xbox konsollarından herhangi bir kâr elde edildi mi?” şeklinde bir soru yöneltti. Lori Wright ise “Hayır, Konsolları zararına satıyoruz. Microsoft, konsollardan hiçbir zaman kâr elde etmedi.” cevabını verdi.

Konsol piyasasındaki şirketlerin zararına satışla çıkardıkları uzun zamandır biliniyordu. Son açıklanan verilere göre Sony’nin donanım bölümlerinden 1.7 milyar dolar zararı bulunurken, yazılım tarafında 4.1 milyar dolar kâra sahip. Yani aslında şirketler yazılımlarıyla kasalarını doldurabiliyorlar.

Microsoft ise Wright’ın yaptığı açıklamalara göre parayı konsol satışlarından değil, Xbox Game Pass ve oyun kumandası gibi aksesuar ve hizmetlerden kazanıyor. Microsoft ve Sony gibi şirketlerin zararlarına devam edip etmeyeceğini ise önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.


Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Valve’nin Steam Deck Alıcılarına Bazı Güzel Haberleri Var!

Steam Deck taşınabilir oyun konsoluna yönelik yüksek talep ve devam eden tedarik sorunları, birçok tüketicinin cihazı satın alma fırsatını beklemesine neden oldu. Valve Mart...

Elektrikli Otomobillerin Değer Kaybı Neden Fazladır?

Arabanız için benzin veya motorin almak bir noktadan sonra pahalı geliyorsa, elektrikli bir tane satın almak çekici görünebilir. Bununla birlikte, fark etmeyeceğiniz şey, ne...

En İyi Android Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları Nelerdir?

Günümüzde telefonların kameraları oldukça gelişmiş durumda. Bu sayede de çok güzel fotoğraflar çekebiliyoruz. Ama her ne kadar kameralar gelişmiş olsa da çektiğimiz fotoğrafları düzenleme...