Volkswagen elektrikli araç üretiminde bir ilke imza atıyor

Volkswagen’in Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, Volkswagen yeni otonom araçlarını bu yaz Almanya’da test etmeye başlayacak. Alman otomobil üreticisinin elektrikli ID Buzz minibüsleri, Ford ve VW tarafından desteklenen, Pittsburgh merkezli bir girişim olan Argo AI tarafından geliştirilen donanım ve yazılımı kullanacak. Amaç, 2025 yılına kadar Almanya’da ticari bir teslimat ve mikro taşıma hizmeti başlatmak olacak. Volkswagen elektrikli araç üretiminde bir adım daha ileri gidecek.

VW ve Argo yöneticileri bu hafta bir basın toplantısı düzenleyerek, ilk olarak 2019’da VW’nin Ford ile olan “küresel ittifakının” bir uzantısı olarak duyurulan ortaklıkları hakkında bir güncelleme yaptı. Tartıştıkları şeylerin çoğu zaten bilinirken, VW’nin araçlarını ve Argo’nun otonom teknolojisini kullanarak gelir getiren bir hizmetin başlatılmasına yönelik zaman çizelgesine daha yakından bir bakış sağladı.

Volkswagen elektrikli

Son birkaç yıldır araçlarını ABD’de Ford ile test eden Argo, otomobil üreticisinin ikonik mikrobüsünün elektrikli versiyonu olan VW ID Buzz ile otomatik sürüş teknolojisinin beşinci neslini piyasaya süreceğini söyledi. Girişimin kurucusu ve CEO’su Bryan Salesky, Argo ve Volkswagen’in ortaklığının işbirliğine dayalı doğasına övgüde bulundu. Salesky, “Teknolojimizi geliştiriyoruz ve Volkswagen ile bizi başkalarının yaptıklarından gerçekten ayıracak şekilde ortaklık kuruyoruz” dedi. “Ve bizi gerçekten otonom sürüş vaadini yerine getirmek için güvenli, akıllı ve ölçeklenebilir bir ürün sunacak bir konuma getirdiğini düşünüyoruz.”

Volkswagen elektrikli dağıtım aracı üretiyor!

Bu yılın başlarında Argo ve VW, bir VW T6 Transporter gövdesi içindeki Alman şirketin MEB elektrikli araç platformunu ve LIDAR sensörleri, radar ve kameralar dahil Argo’nun AV teknolojisini kullanarak prototip bir minivan geliştirdi. Ek olarak, Argo’nun yazılımı aracın çevresini “görmesini”, sonraki adımlarını planlamasını ve yoldaki diğer araçların ve yayaların hareketlerini tahmin etmesini sağlayacak. Salesky, Argo’nun sensör paketi ile birlikte, düşük ve yüksek hızlarda otomatik sürüşe izin verdiğini söyledi.

VW, minibüsleri yan kuruluşu Moia’nın altında bir sürüş paylaşım filosu olarak hizmete sokmayı planladığını söyledi. Moia, 2017’den beri Hamburg’daki “yolculuk havuzlama” hizmetinin bir parçası olarak bir elektrikli araç filosu işletiyor ve bugüne kadar 3 milyon müşteriye hizmet verdi.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...