PS5 ve Xbox Series X Karşılaştırma: Hangi Yeni Konsol Daha İyi?

Yeni nesil konsollardan PS5 ve Xbox Series X arasında karşılaştırma yapıldığında hangisi daha iyi?

Salgın bile Sony ve Microsoft‘un 2020’de yeni nesil konsolları piyasaya sürmesini durduramadı. Sony ve Microsoft’un yeni sistemleri, öncekilerden çok daha fazla güç ve hızın yanı sıra, hızla eskiyen eski nesil kutularını elinde tutan hayranlar için olmazsa olmaz gibi hissedeceği kesin olan diğer avantajlar ve yükseltmelerle iftihar ediyor.

PS5 ve Xbox Series X Karşılaştırma

PlayStation 5 ile Xbox Series X arasındaki rekabet yakın zamanda bitmeyecek, bu yüzden biz de hangi sistemin daha iyi olduğunu sizler için derledik.

Xbox Series X Özellikleri ve Tasarımı

Microsoft, önceki Xbox makinelerinin daha düz ayak izini, yaklaşık 30 cm yüksekliğinde ve 15 cm genişliğinde ve 4,5 kg ağırlığında, minimal bir PC kulesine daha çok benzeyen bir şey lehine terk etti. PS5 daha uzun ama aynı zamanda daha kıvrımlı; Xbox Series X yoğun bir tuğla gibi görünüyor.

Ancak Microsoft’un, korkutucu ve pahalı bir bilgisayar donanımı dışında hiç görmediğiniz oyun deneyimleri sunmak için bu tuğlanın her santimini en üst düzey bileşenlerle donattığına şüphe yok. X Serisi, 12 teraflop’a kadar ham grafik işleme gücü ile özel bir 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU ve RDNA 2 GPU kullanır. Bu, Xbox One X’in toplam grafik çıktısının iki katı ve PS5’ten yaklaşık 1,7 teraflop daha fazla.

Bu gerçekten ne anlama geliyor? Microsoft, doğal (yükseltilmemiş) 4K çözünürlükte ve saniyede 120 kareye kadar oyun oynamayı vaat ediyor ve 8K oyun potansiyeli de var. Böylece oyunlar her zamankinden daha canlı ve ayrıntılı görünecek ve açılışta daha yumuşak hareketler olacak. 120 Hz yenileme hızı desteği ayrıca daha hızlı tepki süreleri sağlar.

PlayStation 5 Özellikleri ve Tasarımı

PS5, Sony’nin yalnızca oyun odaklı, daha iyi fiyatlandırması ve sürekli mükemmel ayrıcalıkların akışıyla Xbox One’ın asla telafi edemeyeceği bir liderlik sağlayan PS4’ten aldığı ivmeyi sürdürmeye çalışıyor.

Ancak Microsoft, son nesil yanlış adımlarından açıkça dersler çıkarırken, Sony de PS5 ile aynı türden artan başarıyı görecek mi? İyimser olmak için sebepler var ama aynı zamanda Xbox’ın bu sefer daha yetenekli bir rakip olduğuna dair birçok kanıt var.

Yeni PlayStation, rakibine benzer çiplere sahip, ancak belirtildiği gibi, 10,3 teraflop civarında aynı maksimum çıktıya ulaşmıyor.

Yine de Sony’nin elinde başka bir as var: çok daha yüksek SSD okuma hızları, yani sistemin verileri hızlı bir şekilde çekebileceği anlamına geliyor. Her iki konsol da hızlı NVME SSD sürücüleri kullanır; ancak PS5’in depolama alanı 1 TB yerine 825 GB ile daha düşük olsa da, 5,5 GB/sn okuma hızı X Serisinin iki katından fazladır. Bu, bildiğimiz kadarıyla yükleme sürelerini azaltabilecek ve genel olarak daha sorunsuz üretebilecek potansiyel olarak çok büyük bir avantajdır.

PS5, 4K Blu-ray oynatmaya izin vererek PS4 Pro’nun büyük bir yanlışını da düzeltecek ve mevcut PlayStation VR kulaklığını desteklemeye devam edecek. Sony’nin 2022’de bir üst seviye PSVR değişimi başlatmasını bekliyoruz.

Sony ayrıca, adını DualSense olarak değiştirecek kadar önemli bir DualShock evrimi ile PS5’in denetleyicisiyle büyük hamleler yaptı. Daha dolgun görünümlü bir yapının yanı sıra, yeni kontrol cihazı, yüzeyin her tarafında dokunsal geri bildirim sağlayarak, normal gamepad titreşiminden çok daha sürükleyici bir his verir. Ayrıca, belirli eylemleri daha iyi simüle etmek için gerilim sağlayan uyarlanabilir tetikleyicilere sahiptir.

Hangisi Daha İyi?

İkisi arasında seçim yapabileceğiniz pek bir şey yok, bu yüzden hangi sistemi seçeceğiniz yine de kişisel sadakat ve tercih meselesi olabilir. Kullanıcıların performans, tasarım, oyunlar ve daha birçok kriteri göz önüne aldıktan sonra bir seçim yapmaları daha mantıklı olacaktır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...