Joe Biden Facebook’u insanları öldürmekle suçladı!

Beyaz Saray, Cuma günü, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden’ın Facebook ve diğer platformları aşı hakkında yanlış bilgilerin yayılmasına izin verdiği için doğrudan eleştirmesiyle ve sonuç olarak ölümcül pandemi devam ederken ölüm oranını artırmasıyla aşı yanlış bilgilendirmesine karşı mücadelesini artırdı. Facebook gibi platformlara karşı mesajı sorulduğunda Biden, “İnsanları öldürüyorlar… Elimizdeki tek şans aşısızları aşalamak ama insanları öldürüyorlar.” yanıtını verdi. Beyaz Saray, ABD Başkanının yorumlarının açıklığa kavuşturulması talebine hemen yanıt vermedi. Tüm detayları derledik.

Joe Biden

Joe Biden Facebook’u ağır eleştirdi!

Açıklamalar, Beyaz Saray’ın Facebook ve diğer platformlara koronavirüs aşıları hakkındaki yanlış bilgilere karşı daha agresif davranmaya baskı yaptığı koordineli bir kampanyanın ardından geldi. Perşembe günü, Cerrah General Vivek Murthy’den bir rapor, platformları yanlış bilgi paylaşan hesaplara karşı daha katı cezalar uygulamaya çağırdı. Basın mensuplarına konuşurken, özellikle Facebook Haber Kaynağı gibi algoritmik öneri motorlarını yanlış bilgilendirmeye katkıda bulundukları için uyardu. Murthy gazetecilere verdiği demeçte, “Doğru içeriği değil, duygusal olarak yüklü içeriği paylaştığımız için bizi ödüllendiren ‘Beğen’ düğmeleri gibi ürün özellikleri tasarladılar” dedi. “Ve onların algoritmaları, bize tıkladığımızdan daha fazlasını verme eğilimindedir ve bizi bir yanlış bilgi kuyusuna daha da derine çeker.” Yorum için ulaşılan bir Facebook temsilcisi, platformun aşı yanlış bilgilendirmesiyle mücadele kaydını savundu. Bir Facebook sözcüsü, “Gerçeklerle desteklenmeyen suçlamalarla dikkatimizi dağıtmayacağız” dedi. “Gerçek şu ki, 2 milyardan fazla insan, internetteki herhangi bir yerden daha fazla olan Facebook‘ta COVID-19 ve aşılar hakkında güvenilir bilgileri görüntüledi.

3,3 milyondan fazla Amerikalı da aşı bulma aracımızı kullanarak aşının nereden ve nasıl alınacağını öğreniyor.” Sözcü, “Gerçekler, Facebook’un hayat kurtarmaya yardımcı olduğunu gösteriyor” diye devam etti. Bazı Cumhuriyetçiler, Beyaz Saray’ın talebine, hükümetin özel sektör konuşma kısıtlamaları getirmek için anayasaya aykırı bir çabası olarak görerek itiraz etti. Facebook’a karşı antitröst eyleminin açık sözlü bir destekçisi olan Rep. Ken Buck (R-CO), “Beyaz Saray, Amerikalıları sansürlemek için Facebook ile işbirliği yapıyor” dedi. “Bu, Birinci Maddeye bir saldırıdır.” COVID-19’a karşı koruma amaçlı aşılar ABD’de yaygın olarak bulunmaktadır, ancak aşılama oranları son aylarda yavaşladı. Sonuç olarak, COVID-19 ile bağlantılı hem vaka sayıları hem de ölümler, son haftalarda bulaşmanın yeni varyantları aşılanmamış nüfusa ulaştıkça arttı. Mevcut tüm COVID-19 aşıları, güvenli ve etkili olduklarını bulan sıkı bir test sürecinden geçiyor.

Joe Biden’ın ve hükümetinin geleneksel bir sosyal medya platformu olan Facebook üzerine bu kadar gitmesi halk tarafından ilginç karşılandı. Biden’ın sözlerini destekleyen olduğu kadar yaptığının yanlış olduğunu da savunanların sayısı oldukça fazla. Şirketin ve hükümetin arasındaki gerilimin artması bir mahkeme veya soruşturma ile son bulabilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...