Valve, oyun zevkini her yere taşıyor: Steam Deck tanıtıldı

Oyuncuların en sevdiği yapımlardan olan Counter-Strike ve Half-Life gibi oyunların yapımcısı Valve, taşınabilir oyun bilgisayarı Steam Deck‘i tanıttı.

Uzun bir süreden beri oyuncular arasında Valve’nin yeni bir konsol geliştirdiği hakkında iddialar ortaya atılıyordu. Fakat bu konu ile ilgili iddiaların arkasında net bir kanıt bulunmuyordu. Ancak uzun zamandır konuşulan bu söylentilerin doğru olduğu ortaya çıktı ve Valve, yeni taşınabilir konsolunu oyun dünyasına tanıttı.

Valve, söz konusu tanıtımı geçtiğimiz gün Steam’in resmi Twitter hesabı üzerinden yaptı.

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan söylentilere göre söz konusu konsolun isminin “SteamPal” olacağı iddia edilmişti. Bunun yanı sıra portatif oyun konsolonun, Nintendo’nun popüler konsolu Nintendo Switch’e tasarım konusunda oldukça benzer olacağı da iddia edilmişti.

Valve’nin Steam Deck ismiyle tanıtımını yaptığı taşınabilir konsol, oyuncuların bilgisayarlarındaki Steam tecrübesini bir mekana bağlı kalmaksızın sürekli olarak erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor. Konsolun tasarımına göz attığımızda klasik konsollarda ve kontrolcülerde görmeye alıştığımız analog çubukları ve tuşları rahatlıkla gözlemliyoruz. Bu tuşlara ek olarak analog çubukların hemen altında konumlandırılmış olan iki adet dokunmatik alan da dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra, konsolun üzerinde 4 adet programlanabilir tuş bulunuyor. Kullanıcılar, bu tuşların fonksiyonlarını diledikleri gibi ayarlayabilme imkanına sahip olacak.

Steam Deck’in resmi internet sitesinde kullanıcılar ile paylaşılan bilgilere göre bu taşınabilir konsol, dokunmatik ekran, analog tuşlar, dokunmatik yüzeyler, kontrolcüler gibi birçok özelliği destekleyecek. Ayrıca şirket tarafından verilen bilgiye göre her konsolun kutusunda özel bir taşıma çantası da içereceği belirtildi.

Steam Deck’in özellikleri neler?

Steam Deck’in resmi internet sitesinde paylaşılan bilgilere göre portatif konsol, gücünü AMD APU sisteminden alacak. Bu sistem sayesinde tek bir donanım hem işlemci hem ekran kartı görevi görecek. Ayrıca KDE Plasma işletim sistemi üzerine kurulu Steam OS 3.0 kullanacak olan taşınabilir konsol, şu özelliklere sahip;

  • İşlemci: AMD APU Zen 2 2,4 – 3,5 GHz
  • Ekran Kartı: AMD APU 8 RDNA 1.0 – 1,6 GHz
  • RAM: 16 GB
  • Depolama: 64 GB eMMC – 256 GB NVME SSD – 512 GB yüksek hızlı NVME SSD
  • Ekran: 1280×800 60 Hz Dokunmatik LCD
  • Pil Kapasitesi: 40 WHr

Ayrıca Steam Deck, Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısını da destekleyecek. Bu sayede oyuncular portatif cihaza fare ve klavye bağlayabilme imkanı bulacak.

Taşınabilir cihaz, depolama alanı seçeneklerine göre 3 farklı fiyat etiketi ile birlikte kullanıcılarla buluşacak. 64 GB’lık modeli 399 dolar, 256 GB’lık modeli 529 dolar ve 512 GB’lık modeli 649 dolardan satışa çıkacak. Konsolun çıkış tarihi şu an için belli olmasa da Valve tarafından yapılan açıklamaya göre 2021 yılının Aralık ayında ürünler kullanıcılara ulaştırılmaya başlanacak.

Steam Deck ilk olarak, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ülkeleri, Kanada ve Birleşik Krallık‘ta satışa sunulacak ve 2022 yılından itibaren diğer ülkelere de gelecek.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Valve’nin Steam Deck Alıcılarına Bazı Güzel Haberleri Var!

Steam Deck taşınabilir oyun konsoluna yönelik yüksek talep ve devam eden tedarik sorunları, birçok tüketicinin cihazı satın alma fırsatını beklemesine neden oldu. Valve Mart...

Elektrikli Otomobillerin Değer Kaybı Neden Fazladır?

Arabanız için benzin veya motorin almak bir noktadan sonra pahalı geliyorsa, elektrikli bir tane satın almak çekici görünebilir. Bununla birlikte, fark etmeyeceğiniz şey, ne...

En İyi Android Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları Nelerdir?

Günümüzde telefonların kameraları oldukça gelişmiş durumda. Bu sayede de çok güzel fotoğraflar çekebiliyoruz. Ama her ne kadar kameralar gelişmiş olsa da çektiğimiz fotoğrafları düzenleme...