TOGG, yerli otomobil için müjdeyi verdi!

TOGG‘dan yerli otomobil için müjdeli haber geldi! TOGG’un sosyal medya hesabından yapılan paylaşım görenleri heyecanlandırdı.

Ülkemizde seri üretime geçecek ilk yerli otomobil olmasından dolayı önemli bir yere sahip olan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), dört gözle beklenen yerli otomobilin geliştirilme ve üretim süreçleri ile ilgili yeni bilgileri vermeye devam ediyor. TOGG, resmi Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda ilk gövde montajı fotoğraflarını kamuoyu ile paylaştı.

TOGG, montaja başladı

Konuyla ilgili yapılan sosyal medya paylaşımında, “Tamamı ülkemizde üretilen parçalarla Gebze’de montajı yapılan ilk gövdemiz. Bizi izlemeye devam edin.” ifadelerine yer verildi. Ayrıca daha önce TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, tedarikçilerin yüzde 75‘inin Türkiye’den olduğunu duyurmuştu. 

Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Bursa’nın Gemlik ilçesinde 18 Temmuz 2020 tarihinde başlanan inşaat süreci planlandığı gibi devam ediyor. Bir yıllık inşa sürecinde boya, gövde, montaj, enerji ve batarya gibi birimlerin temel güçlendirme çalışmalarının tamamlanması daha önceden planlanmıştı. TOGG tarafından duyurulan son açıklamalara göre fabrika artık, üst yapı çalışmalarına başlanacak duruma geldi. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, eylül ayında otomobil fabrikasının çatısı da yerinde olacak.

Fabrikanın üretime geçeceği tarih ne zaman?

Fabrikadaki çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, demir ve beton imalatının tamamlanmış durumda. Fabrikanın ayakta kalmasını sağlayacak en temel sürecin tamamlanması anlamına gelen bu süreç, büyük bir önem arz ediyor. TOGG tarafından yapılan açıklamalara göre çelik kolon imalatlarının yüzde 40‘ı, yapısal çelik imalatının ise yüzde 17‘si tamamlanmış halde. Bu süreçte her şey planlandığı gibi giderse, önümüzdeki yılın sonuna doğru her şey tamamlanmış olacak. Böylelikle fabrika 2022’nin son çeyreğinde, seri üretime hazır hale gelmiş olacak. Seri üretim öncesinde ise, önümüzdeki yılın ilk yarısında TOGG prototip araçlarının yollarda görülebileceği tahmin ediliyor.

Yılda 175 bin adet üretim kapasitesi ile kurulacak olan TOGG fabrikasında üretim, elektrikli C-SUV ile başlayacak. Sonraki yıllarda ise elektrikli C SedanC Hatchback, B SUV ve C MPV ile üretimi sürdürülecek. Fabrikanın doğrudan 4 bin, dolaylı olarak ise 20 bin kişiye istihdam sağlayacağı ifade ediliyor. Fabrikanın inşaat aşamasında 2 bin, işletme aşamasında ise 2023 yılı için 2 bin 420, 2032 yılına kadar da 4 bin 323 kişinin çalıştırılacağı tahmin ediliyor. 

Üretilen otomobillerin 200 ve 400 beygir seçeneklerinin bulunacağı ve 500 kilometreden fazla menzil ile tanıtımının yapılacağı TOGG tarafından paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

Avrupa’da da pazar payı elde etmek isteyen TOGG, Haziran ayında sermayesini 150.000.000 TL‘den 996.774.000 TL‘ye çıkarıldığını duyurmuştu. Ayrıca şirketin Avrupa sektörüne yeni bir girişim ile adım attığını daha önceki haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Bu girişim sonrası şirket Avrupa’da, TOGG Europe GmbH olarak tanınacak. Almanya’da açılan firma IoT (nesnelerin interneti), big data (büyük veri), dijital işgücü ve yapay zeka alanlarında çalışmalar yapacak.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...

Gigafactory Nedir? Tesla’nın Devasa Fabrikaları

Gigafactory, dünyanın en büyük lityum iyon pil fabrikasıdır. Tesla Motors tarafından kurulan bu fabrika, sadece elektrikli araçlar için değil, aynı zamanda evler için enerji...