Jeff Bezos, CEO’luk görevini devredeği tarihi açıkladı

Dünyanın en büyük ticaret şirketlerinden Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, geçtiğimiz aylarda CEO’luk görevibi devredeceğini açıklamıştı. Açıklanan son bilgilere göre, görev değişiminin tarihi belli oldu. Jeff Bezos, CEO’luk görevini ne zaman bırakacak? Amazon’un yeni CEO’su kim olacak? Haberle ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Milyonlarca kişinin en çok tercih ettiği ticaret şirketi Amazon’un kurucusu ve aynı zamanda dünyanın en zengin insanları listesinde uzun zamandır üst sıralarda kendine yer tutan Jeff Bezos koltuğunu devredeceği daha önceden açıklamıştı. Peki CEO’luk görevini kim devralacak?

Yeni Amazon CEO’su Andy Jassy olacak

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos ile CEO’luk görevini devralacak olan Andy Jassy

Hali hazırda Amazon Ağ Servislerinde CEO olarak görev yapan Andy Jassy Amazon’un yeni CEO’su olarak görev yapacak. Ancak CEO koltuğuna Andy Jassy’nin oturması, kurucu Jeff Bezos’un şirketle bütün bağlarını koparacağı anlamına gelmiyor. Şirketteki devir işlemi gerçekleştikten sonra Andy Jassy CEO pozisyonuna geçerken, Bezos da şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenecek. Devir işlemi ise 5 Temmuz tarihinde gerçekleşecek.

Şirketin özellikle bu tarihi seçmesinin arkasında oldukça anlamlı bir sebep var. Bu tarih, Amazon’un kuruluşunun 27. yılına denk geliyor. Bezos, Amazon’un 5 Temmuz 1994’te kurulduğunu hatırlatarak, kendisi için önemli olan bu tarihi özellikle seçtiklerini daha önceden duyurmuştu.

Görev değişimi sayesinde Bezos, dünya çapında eşi benzeri görülmemiş başarılara imza atan şirketini tamamen bırakmamış olacak. Ayrıca Elon Musk‘ın uzay şirketi SpaceX‘e rakip olan kendi şirketi Blue Origin gibi diğer kuruluşlara da vakit ayırabilecek. Bu şekilde sahip olduğu farklı organizasyonların etkin bir biçimde varlıklarını sürdürmelerini sağlayacak. Bunları yaparken Jeff Bezos görevini gönül rahatlığıyla emanet edebileceği biri olacak. Sonuç itibariyle Andy Jassy, kendi kariyerinde ilerlemesinin yanı sıra Amazon Ağ Servisleri’ni de önceki haliyle kıyaslandığında oldukça başarılı bir konuma getirdi.

Özetle Jeff Bezos, Andy Jassy ve Amazon’un geleceği için bu kararın oldukça yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle Bezos diğer kuruluşlarına da gereken zamanı ayırabilecek. Hem de sıfırdan kurduğu şirketi Amazon emin ellerde olmuş olacak. Jeff Bezos’un başarısını Andy Jassy’nin devam ettirep ettiremeyeceğini ilerleyen süreçte göreceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...