Apple WWDC 2021: En büyük duyuruları derledik!

Apple, WWDC 2021 açılış konuşmasını kısa süre önce tamamladı ve iOS 15’e ilk bakışlarımız, yeni macOS Monterey, FaceTime’da yapılan büyük iyileştirmeler ve daha fazlası dahil olmak üzere haberler ve duyurularla doluydu. Canlı şekilde paylaşan bilgiler, Nilay Patel ve Dieter Bohn’dan duyuruları ile şekillendi. Ancak şovun en büyük duyurularını sizler için derledik.

Apple

Apple, FaceTime için büyük geliştirmeler getiriyor

Apple, FaceTime’da uzamsal ses, medyayı FaceTime’da sanal olarak paylaşmanıza olanak tanıyan yeni bir “SharePlay” özelliği, Mesajlar güncellemeleri, bildirimler için yeni bir görünüm, farklı “Odaklanma” ayarlama yeteneği gibi iyileştirmeler getiren iOS 15’i duyurdu. Durumlar, Fotoğraflardaki Anılar güncellemeleri, hava durumu uygulamasında yeniden tasarım ve çok daha fazlasını da içeriyor.

Apple’ın yeni SharePlay özelliği, içeriği başkalarıyla sanal olarak izlemenize veya dinlemenize olanak tanıyacak. Apple ayrıca, diğer geliştiricilerin bu özelliği destekleyen uygulamalar oluşturabilmesi için bir SharePlay API sunuyor. Bunu yanında bir diğer yeni özellik ise Apple’ın yeni Canlı Metin özelliği, fotoğraflarınızdaki metni dijitalleştirecek ve bu, örneğin bir fotoğraftan metin kopyalayıp yapıştırmanıza veya fotoğraftaki bir telefon numarasını aramanıza izin verebilir. Apple, bu özellik için “cihaz üstü zeka” kullandığını söylüyor.

Bir diğer güncellem ise Apple’ın Cüzdanı, yakında kimliğinizi dijital bir biçimde (katılan ABD eyaletlerinde) saklamanıza izin verecek ve daha sonra ABD havaalanlarında kimlik olarak kullanacaksınız. Fakat Türkiye için herhangi bir kullanım alanı sunulmuyor. Apple, iPadOS 15 ile, ana ekrana widget’lar eklemenize ve geçen yıl iOS 14 ile iPhone’da kullanıma sunulan uygulama kitaplığına erişmenize izin verecek. Apple ayrıca, uygulamalarınızı yönetmeyi kolaylaştıran yeni kontrollerle çoklu görevde iyileştirmeler sunuyor. ve Swift Playgrounds ile uygulamalar geliştirebileceksiniz.

Apple, WWDC’de, Mail’in Mail Privacy Protection ile piksellerin izlenmesini engelleyeceği ve Safari’nin IP’leri gizleyeceği dahil, gizlilik odaklı yeni özellikleri duyurdu. Apple’ın ayrıca ayarlarda “Uygulama Gizlilik Raporu” adı verilen yeni bir bölüm sunuyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Her Bütçeye Uygun En İyi Akıllı Saat Modelleri

Akıllı saatler, genel olarak bildirimleri cebimizdeki telefonu çıkartmadan hemen kolumuzdan bakabilmemiz için kullanılıyor. Tabii birçok marka saatlerine veya bilekliklerine bunun yanında başka özellikler de...

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Elon Musk içinde bulunduğumuz dönemin ayrılamaz bir parçası ve muhtemelen gelecek kuşaklar için ders kitaplarında görünecek bir yüz. 21. yüzyılın en büyük iş adamı...

Apex Legends Mobile iOS ve Android Platformları Üzerinde Yayınlandı!

Uzun ve dolambaçlı bir yol oldu ama sonunda "Apex Legends" mobil versiyonuyla karşınızda ve hemen şimdi indirilebilir durumda! Hem iOS hem de Android kullanıcıları...