Bitcoin için büyük adım: Güneş enerjili maden!

Blockstream Cumartesi günü yaptığı basın açıklamasında, finansal hizmetler firması Square Inc.’in açık kaynaklı, güneş enerjili bir Bitcoin madenciliği tesisi inşa etmek için blockchain teknolojisi sağlayıcısı Blockstream Mining ile ortak olacağını duyurdu. Square, bir tweet’te haberi doğruladı ve “bitcoin ekosisteminde yenilenebilir kaynakların daha fazla benimsenmesini ve verimliliğini artırmaya kararlı olduğunu” söyledi.

Açıklamaya göre Square, “ölçeksel olarak %100 yenilenebilir enerji Bitcoin madeni için bir kavram kanıtı” olacak ve Blockstream’in ABD’deki tesislerinden birinde inşa edilecek tesise 5 milyon dolar yatırım yapacak. Açıklamada, “Gerçek dünyada yenilenebilir bir madencilik tesisinin sadece mümkün olduğunu göstermeyi değil, aynı zamanda Bitcoin’in dünyayı sürdürülebilir bir geleceğe doğru hızlandırdığını ampirik olarak kanıtlamayı umuyoruz.”

Bitcoin

Bitcoin madenciliğinde güneş enerjisi kullanımı

Bitcoin madenciliği çok fazla elektrik kullanır ve madencilik için sürdürülebilir yöntemler arayışı sektördeki birçok kişinin aklında ilk sırada yer alır. Tesla CEO’su Elon Musk, Nisan ayında otomobil üreticisinin araçlar için ödeme olarak bitcoin’i kabul etmeyi bırakacağını söyledi (politikayı yaklaşık bir ay boyunca uyguladıktan sonra), bitcoin gibi kripto para birimlerinin “çevre için büyük maliyeti olduğunu” belirtti. Mayıs ayında kripto madencileriyle bir araya geldi ve grup, “enerji kullanımı şeffaflığını teşvik etmek ve dünya çapında sürdürülebilirlik girişimlerini hızlandırmak için” bir Bitcoin Madencilik Konseyi kurmayı kabul etti.

Aynı zamanda Twitter CEO’su olan Square CEO’su Jack Dorsey, 2018’de bitcoin’in 10 yıl içinde dünyanın tek para birimi olacağını düşündüğünü söyleyerek, bitcoin’in bir başka büyük savunucusu (şu anda Twitter biyografisindeki tek kelimedir). Square, Ekim ayında bitcoin’e 50 milyon dolar yatırım yaptı ve Şubat ayında 170 milyon dolar daha ekledi. Square’s Cash uygulamasının kullanıcıları, bitcoin satın almak için kullanabilir. Ve Mart ayında Kongre’den önce yapılan uzaktan tanıklık sırasında, Dorsey’in video akışının arka planında bir bitcoin saati görülebilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Her Bütçeye Uygun En İyi Akıllı Saat Modelleri

Akıllı saatler, genel olarak bildirimleri cebimizdeki telefonu çıkartmadan hemen kolumuzdan bakabilmemiz için kullanılıyor. Tabii birçok marka saatlerine veya bilekliklerine bunun yanında başka özellikler de...

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Elon Musk içinde bulunduğumuz dönemin ayrılamaz bir parçası ve muhtemelen gelecek kuşaklar için ders kitaplarında görünecek bir yüz. 21. yüzyılın en büyük iş adamı...

Apex Legends Mobile iOS ve Android Platformları Üzerinde Yayınlandı!

Uzun ve dolambaçlı bir yol oldu ama sonunda "Apex Legends" mobil versiyonuyla karşınızda ve hemen şimdi indirilebilir durumda! Hem iOS hem de Android kullanıcıları...