iOS 15 ile Gelmeyen Özellikler Neler?

Apple, geçtiğimiz günlerde iOS 15, iPadOS 15 ve WatchOS 8 işletim sistemlerini kullanıcılarına sundu ancak birçok kişi tarafından beklendiği halde hala iOS 15 ile diğer işletim sistemlerine gelmeyen özellikler bulunuyor. Peki bu özellikler neler?

Apple’ın işletim sistemlerinin en son sürümleri iOS 15, iPadOS 15 ve WatchOS 8 geldi ve indirilmeye hazır. İşletim sistemleri, bu yılın başlarında Apple’ın WWDC etkinliğinde henüz resmi bir çıkış tarihi olmayan MacOS Monterey ile birlikte tanıtıldı. Bu güncellemeler, Android kullanıcılarının FaceTime aramalarına katılma imkanı, gelişmiş gizlilik seçenekleri ve Mac’lerde ve iPad’lerde çalışmak için çift ekran kontrolleri gibi çok beklenen bazı yeni özellikleri içeriyor olsa da, bazı kayda değer söylenti özellikleri meyve vermedi.

İşte ortaya çıkabileceğini düşündüğümüz ancak görünmeyen yazılım özelliklerinden bazıları:

Monitörlü iPad’ler için genişletilmiş ekran desteği

Apple, Mac klavyenizi ve izleme dörtgeninizi veya farenizi iPad’inizi kontrol etmenin bir yoluna dönüştürmenize izin veren universal control ( ullanıcıların ana bilgisayarlarının klavye ve faresini kullanarak bir iPad’i veya hatta başka bir Mac’i kontrol etmelerine olanak tanıyan özellik) sunmuş olsa da, bu, iPad’inizi masaüstünüze veya başka bir bağlı ekrana genişletmekle aynı şey değildir. Ama belki de bu yönde daha büyük bir değişikliğin ufukta olabileceğine işaret ediliyor.

Apple Watch için iyileştirilmiş pil ömrü veya düşük güç yenilikleri

WatchOS 8 bir dizi yeni sağlık özelliği ve uygulama güncellemesi eklese de, pil ömründe veya düşük güç modunda iyileştirmelerin eksikliği fark ediliyor. Giyilebilir cihazların şiddetle ihtiyaç duyduğu bir şey, özellikle de uykunuzu izlemek için gece boyunca takarsanız.

M1 iPad Pro modelleri için yeni iPadOS özellikleri

Apple’ın M1 destekli iPad Pro modelleri, tabletin performansını ve pil ömrünü önemli ölçüde iyileştirdi. Ancak iPad, diğer tüm iPad’lerle aynı işletim sistemini ve büyük ölçüde aynı uygulamaları çalıştırıyor. iPad Pro modelleri için iPadOS 15’te M1 çipinden yararlanan bazı ilginç yeni yükseltmeler görebileceğimizi düşündük ancak durum böyle olmadı.

CarKey güncellemeleri

Geçen yılki WWDC’de Apple, Apple cüzdanınıza sadece iPhone’unuzun NFC çipini kullanarak arabanızı açıp açmanıza izin veren sanal araba anahtarları ekleme özelliği olan CarKey’i tanıttı. iOS 15, ehliyetinizi ve kimliğinizi Apple Cüzdanınızda saklama yeteneği eklerken, herhangi bir CarKey güncellemesinden söz edilmedi.

Yeni FaceTime özellikleri

iOS 15, Apple’ın FaceTime görüntülü sohbet hizmeti için uzamsal ses, ızgara görünümü, portre modu ve aramaları önceden planlama ve Android ve Windows cihazlarını kullananları tarayıcılarından FaceTime aramalarına katılmaya davet etme gibi bazı önemli güncellemeleri içerir. SharePlay adlı yeni bir özellik, FaceTime aracılığıyla başkalarıyla şovları izlemenize ve müzik dinlemenize de olanak tanır. Bunlar harika yükseltmeler olsa da, pandemi sırasında en yararlı olacakları tarihten bir yıldan fazla bir süre sonra geldiler ve daha iyi çapraz platform seçenekleri gibi FaceTime’ı endüstri devi Zoom için gerçek bir rakip haline getirecek oyunun kurallarını değiştiren hiçbir şey ekleyemediler (ve tabii ki, arka planlar).

iMessage’da daha fazla seçenekler

iMessage, iOS 15’te daha iyi paylaşım özellikleri de dahil olmak üzere çeşitli yükseltmeler alırken, herhangi bir yeni geri izleme seçeneği görmedik ve bizi zaten sahip olduğumuz aynı mesaj tepkileriyle (kalp, başparmak yukarı, başparmak aşağı, ha ha, ünlem işareti veya soru işareti) sınırlandırıyor.

Yenilenmiş iPhone widget’ları

iPhone’un widget’ları sonunda iPadOS 15’te de iPad’e ulaşırken, iOS 15 daha fazla özelleştirme ve etkileşim gibi yeni widget seçenekleri kullanıcılara sunulmadı.

Breathe uygulamasında daha fazla egzersiz

Popüler Breathe uygulaması, odaklanmanıza yardımcı olacak yeni bir animasyon ve belirli bir şey hakkında düşünmenizi ve farkındalığı geliştirmenizi isteyen bir “yansıma” modu ile bir güncelleme alıyor. Ancak farklı türde nefes egzersizleri içermediğinden kullanıcıları pek de memnun edemeyecek gibi görünüyor.

Sizce iOS 15 ile gelmeyen özellikler yakında gelmeli mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...