Xbox Mağazasını Geliştiriyor

Şirketin Erişilebilirlik Vitrini’nde yaptığı duyuruya göre Xbox, oyunlar için erişilebilirlik bilgilerini bulmayı kolaylaştırıyor. Microsoft mağazasındaki oyunlarda erişilebilirlik özellik etiketleri bulunacak, böylece engelli oyuncular, oyunları satın almadan veya indirmeden önce ihtiyaç duydukları özelliklere sahip olduğundan emin olabilir. Etiketler, bugünden itibaren Xbox’ın Erişilebilirlik İçeridekiler Ligi (XAIL) üyeleri için mağazada görünüyor ve sonunda tüm Xbox kullanıcılarına sunulacak.

Etiketler, genellikle engelli oyuncular tarafından dile getirilen bir sorunu ele alır: Hangi oyunları oynayabileceklerini bulmak için genellikle kendi araştırmalarını yapmaları gerekir. Mağazada belirli özellikleri listelemek, özellikle geliştirici web sitelerinde veya incelemelerde mevcut değilse, izini sürmek can sıkıcı olabilecek bilgileri birleştirir. Yayıncılar ayrıca mağazadan ek bilgilere bağlantı verebilecek. Etiket sistemi Microsoft Store’da başlarken Xbox, önümüzdeki aylarda Xbox.com, PC’deki Xbox uygulaması ve Game Pass uygulamalarında da görünmeye başlayacaklarını söylüyor.

Xbox engelli oyuncuları da hesaba katıyor

Etiketlerin kullanılabilirliğini genişletmeden önce önümüzdeki ay XAIL üyelerinden geri bildirim toplamayı planladığını söyledi. Etiketlerin ince ayarının bir kısmı, oyunların her bir özellikle etiketlenebilmesi için karşılaması gereken belirli ölçüt gruplarının belirlenmesini içerir – örneğin, yeniden boyutlandırılamayan altyazılı bir oyun, çıtayı karşılamaz. altyazı seçenekleri etiketi bu noktada oldukça önemli. Etiketler listesi, hikaye anlatımlı oyun menüleri, giriş yeniden eşleme ve tek çubuklu oyun gibi 20 özellik içerir ve gelecekte oyunculardan gelen geri bildirimlere göre daha fazlası eklenebilir.

Etiketlere ilişkin kriterlerin daha fazla geliştiriciyi oyunlarına sağlam erişilebilirlik özellikleri oluşturmaya teşvik edeceğini uman Xbox Erişilebilirlik Direktörü Anita Mortaloni, “Buna endüstriyi biraz daha üst seviyeye çıkarmak için bir fırsat olarak bakıyoruz” diyor.

Mortaloni, “Bu yolculukta devam ettikçe, giderek daha fazla oyun [etiketleri] alacak ve umarım geliştiricilere bu kriterlere bakmaları ve oyunlarını bu kriterleri göz önünde bulundurarak tasarlamaları için ilham verecek” diyor, “çünkü bir kez yayınladıklarında, başlıklar bunlarla etiketlenebilir çünkü bu işi en baştan koydular.” Microsoft, Xbox konusundan sıkı çalışmalarına devam ederken rakibi olan Playstation’ı geride bırakmayı deniyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...