iOS 15 ile birçok kişinin beklediği yenilikler geliyor!

Apple, sonbahar lansmanında yeni iPhone modellerin tanıtması sonrası, yeni işletim sistemi iOS 15 için gelecek olan yenilikler açıklandı. Apple, kullanıcılarına hangi yenilikleri sunacak?

Apple, geçtiğimiz gün yaptığı resmi açıklamayla birlikte, 20 Eylül tarihinde yeni işletim sistemi iOS 15’in kullanıma sunulacağını duyurdu. Belirtilen tarih sonrası kullanıcılara sunulacak olan yenilikler ise şu şekilde:

Bildirimler

Bildirim sesi ve titreşimlerden rahatsız olan kullanıcılar için gelen yenilikle birlikte kullanıcılar, günün belirli bir saatinde belirli uygulamalardan gelen bildirimlerin bir özetini almanızı sağlayan “Bildirim Özeti” adlı özelliği kullanabilme imkanına sahip olacak.

Spotlight araması

Spotlight artık fotoğrafları konuma, kişilere, sahnelere veya nesnelere göre aramak için kullanılabilecek. Spotlight’a kilit ekranından erişmek ve Spotlight’tan çıkmadan App Store’dan hızlı bir şekilde uygulama yüklemek de mümkün olacak.

Uygulamaları doğrudan Spotlight aramasından silme özelliği sayesinde herhangi bir uygulamayı arayıp ve sil seçeneğini görmek için dokunup basılı tuttuktan sonra silmek mümkün olacak. 

FaceTime

FaceTime artık görüntülü aramalar için portre moduna sahip. Böylece kullanıcılar arka planlarını bulanıklaştırabilir ve kendilerini odaklayabilir ve sessizde konuşurken daha net olması için uyarıları sessize alabilir. Ayrıca, grup FaceTime aramaları için katılımcıların aynı anda daha fazla yüz görmesini sağlayan yeni bir ızgara görünümü ve arka kamera için optik yakınlaştırma kontrolü de bulunuyor.

Oyun bildirimleri

Oyun oynarken rahatsız edilmemek isteyen kullanıcılar için iOS 15’te Odak Modu sunulacak. Bunun için Ayarlar> Odak bölümüne gittikten sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan + düğmesine dokunun ve arzu ettiğiniz oyunu seçin. Ardından İleri kısmına dokunun. Burada, oyun oynarken kimlerin aramalarına veya bildirimlerine izin vermek istediğinizi seçerek bildirim ayarlarınızı kontrol etmiş olacaksınız. Buna ek olarak bildirim almak istediğiniz uygulamaları da rahatlıkla seçebileceksiniz.

Maps

Haritalar artık şehirler için yeni bir 3D görünümde etkileşimli bir dünya görünümü ve önemli ölçüde geliştirilmiş ayrıntılar sunuyor. Mahalleler, ticari bölgeler, yükseklik, binalar ve daha fazlası, yeni yol renkleri ve etiketleri, özel olarak tasarlanmış yerler ve yeni bir “ay ışığı” gece modu ile birlikte artık ayrıntılı olarak görüntüleniyor.

Haritalar uygulaması ayrıca hem iPhone’da hem de Apple CarPlay‘de çalışan dönüş şeritleri, orta şeritler, bisiklet şeritleri ve yaya geçitleri gibi yol ayrıntılarıyla yeni bir 3D şehir içi sürüş deneyimi sunuyor.

Yeni bir yer ararken, sonuçları mutfak veya açılış saatleri gibi kriterlere göre filtrelemek için yeni seçenekler var. Haritalar ayrıca hareket halindeyken arama sonuçlarını otomatik olarak günceller ve en çok kullanılan ayarlar artık tek ve daha basit bir konumda bulunur.

Siri

İnternetin olmadığı bir konumda bulunsanız bile, iOS 15 ile birlikte Siri, belirli komutları yürütebilme imkanına sahip olacak. İnternetten bilgi alamayacak ama internet bağlantısı gerektirmeyen temel komutlar işlevsel olacak. Kronometre, alarm kurmak, rehberdeki kişileri aramak veya mesaj göndermek, çeşitli uygulamaları açmak gibi birçok özellik için iPhone’unuzda internet olmasına gerek yok.

Görsellerden metin kopyalama

iOS 15, resimlerdeki metni kopyalamayı ve yapıştırmayı sağlayan yenilikle birlikte kullanıcıları sevindirecek. Bir adresin, herhangi bir metnin veya e-posta adresinin ekran görüntüsüne sahip olmanız durumunda, adrese kolayca dokunup basılı tutabilir ve hızlı bir şekilde kopyalayabilirsiniz. Bu özellik, metnin okunaklı olması koşuluyla çoğu resim türüyle uyumlu olarak kullanılabilir.

Sesli uyarı

Bir çağrı sırasında mikrofonun sesini kapatma düğmesine yanlışlıkla veya kasıtlı olarak dokunursanız, iOS 15, mikrofonun sesini kapattığınızı veya açtığınızı anlayabilmeniz için bir uyarı sesiyle sizleri uyaracak. 

SharePlay

SharePlay, kullanıcıların Apple Music şarkıları, TV şovları veya filmler gibi ortamlar da dahil olmak üzere FaceTime aramaları sırasında birbirleriyle deneyimlerini paylaşmalarına olanak tanıyan yeni bir özelliktir. Medya, tüm katılımcılar için senkronize olarak oynatılır ve paylaşılan oynatma kontrolleri vardır, böylece bir SharePlay oturumundaki herkes içeriği oynatabilir, duraklatabilir veya atlayabilir ve ayrıca paylaşılan bir kuyruğa ekleyebilir. SharePlay ayrıca kullanıcılara bir FaceTime aramasında uygulamaları birlikte görüntülemek için ekranlarını paylaşma olanağı verir.

Sizler iOS 15 ile gelecek olan yenilikler ve özellikleri beğendiniz mi? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...