Instagram, Yeni ‘Mola Ver’ Özelliğini Test Etmeye Başladı

Instagram yeni “Mola Ver” hatırlatıcısını test etmeye başladı. Peki bu özellik nasıl çalışacak?

Facebook veya yeni ismiyle Meta, son zamanlarda şirketin ağ trafiği yoluyla kârları, özellikle genç kullanıcılar olmak üzere, kullanıcıların zihinsel sağlığı üzerinde nasıl önceliklendirdiği iddiasıyla ateş altında kaldı. Facebook suçlamaları doğal olarak reddetse de Instagram, en azından kullanıcıların akıl sağlığını korumaya çalışacak özellikler uygulayacağına söz verdi. Bu özelliklerden ilki, zaman zaman feed’de gezinmeyi durdurmalarını hatırlatmak için yeni bir özellik bazı kullanıcılara sunuluyor.

Instagram ‘Mola Ver’ özelliği nasıl çalışacak?

“Mola Ver” tam olarak göründüğü gibi, Instagram kullanıcılarını arada bir duraklamaya teşvik ediyor. Bu, elbette, sosyal ağ uygulamasını sürekli olarak birkaç dakikadan fazla kullanmaya yoğun şekilde bağımlı olanlar için geçerlidir. Yararlı olsa da, onu daha az etkili hale getirebilecek bazı uyarılar yer alıyor.

Birincisi, bu hala isteğe bağlıdır ve varsayılan bir özellik olmak yerine açıkça etkinleştirmeniz gerekir, ancak bu hala gönüllü bir deney olduğundan bu anlaşılabilir bir durumdur. Gerçekten yararlı olması için, Instagram‘ın kullanıma sunulduğunda varsayılan olarak etkinleştirmesi veya kullanıcılardan özellik kullanıma sunulduğunda zaman sınırlarını seçmelerini istemesi gerekecektir. Şu anda, hatırlatıcıyı tamamen devre dışı bırakmanın yanı sıra 10, 20 ve 30 dakikalık yalnızca üç önceden ayarlanmış süre seçeneği yer alıyor.

Instagram muhtemelen ara vermeyi gerçekten zorlamanın bir yolunu bulmalı. Bu test sürüşü için kullanıcılar hatırlatıcıyı kapatabilir ve kaydırmaya devam edebilir. İnsan doğası göz önüne alındığında, bu, kullanıcılara ara vermelerini hatırlatma amacını neredeyse tamamen ortadan kaldırır.

En büyük uyarı, bu “Mola Ver” hatırlatıcısının hala bir deneme olduğu ve kullanıcı geri bildirimlerine bağlı olarak tamamen rafa kaldırılabileceğidir. Bununla birlikte, her şey yolunda giderse, Instagram, kullanıcıları bağımlılıktan kurtarabilecek olan bu yeni özelliği Aralık ayına kadar dünya genelindeki tüm kullanıcılara sunmayı umuyor.

Sizce Instagram’ın yeni “Mola Ver” özelliği gerçekten sosyal medya bağımlılığının önüne geçebilecek mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...