86.000 Dolara Satılan iPhone Dudak Uçuklattı!

Lightning bağlantı noktası yerine USB-C bağlantı noktasına sahip modifiye edilmiş bir iPhone X, eBay’de 86.001 $ gibi yüksek bir fiyata satıldı. Robotik mühendisliği öğrencisi Kenn Pillonel’in eseri olan telefon, hem şarj hem de veri aktarımı için fiziksel konektörü kullanabiliyor. Ancak Pillonel, alıcının çığır açan cihazı normal bir telefon olarak kullanmaması, parçalarına ayırmaması veya işletim sistemini güncellememesi gerektiği konusunda uyarıyor; bunlardan herhangi biri onu kırma riskiyle karşı karşıya kalabilir.

iPhone

USB-C Bağlantısı Olan 86 Bin Dolara Satıldı

Modun orijinal satış fiyatının seksen katından fazla satmış olması o kadar da sürpriz olmamalı. Pillonel, proje üzerindeki çalışmalarını teknik ayrıntıları, CNC talimatlarını ve tasarımın kullandığı özel PCB ile ilgili bilgileri içeren bir Github deposunda açık kaynaklı olmasına rağmen, aslında değişikliği kopyalamak hiç de kolay değil. Özellikle telefonun kasasına ekstra devre kurmayı içerdiğinden dolayı bu değişiklik epey bir zor hale geliyor. Telefonun değerinin ciddi bir şekilde artması ve fiyatta bu tarz bir rekabet yaşanmasının temel sebebi bu olarak gösteriliyor.

Müzayede sadece 1 dolardan başladı, ancak teklif, onbinlere hızla tırmanmadan önce ilk günün sonunda 3.000 doların üzerine çıktı. Ayrıca açık artırma sona ermeden önce geri çekilen 100.000$ civarında çok daha yüksek teklifler de vardı. Toplam 116 teklif aldı.

Prototip şimdi satılmış olsa da Pillonel daha önce USB-C iPhone ‘ların hızlı şarj edilmesi, su geçirmezliği ve USB-C aksesuarları için destek eklenmesi gibi unsurları geliştirmek için çalışmaya devam etmeyi planladığını söylemişti. Açık kaynaklı tasarım ve dünyaya sunulan prototip ile, umarım bir ekip çalışması haline gelecek bir projedir.

Pillonel’in projesi Dünya genelinde dikkat çekti ve Apple’ın yapabileceği şeyleri tek bir kişinin başarması önemli oranda takdir topladı.

86 bin dolar değerinde bir telefon olup olmadığı ise ciddi tartışmalara konu olmaya devam ediyor. Siz olsanız bu tarz bir cihaza tam 855 bin Türk Lirası vererek satın alır mıydınız?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...