Huawei, İlk Elektrikli Otomobili Aito M5 Modelini Tanıttı

Çinli teknoloji devi Huawei, ilk elektrikli otomobili Aito M5 modelini tanıttı. Teknik özellikleri ve tasarımıyla ilgili detayları yazımızda sizler için derledik.

En çok telekomünikasyon ürünleri ve akıllı telefonlarıyla tanınan Çinli teknoloji devi Huawei, kendi başına araba yapmayacağını söylüyor. Ancak otonom sürüş gibi otomobil teknolojileri konusunda otomobil üreticileriyle birlikte çalışıyor.

Huawei Aito M5, Tesla’ya Rakip Olabilecek Mi?

Huawei’nin tüketici iş grubunun genel müdürü ve CEO’su Richard Yu Perşembe günü şirketin kış ürünü lansman etkinliğinde yaptığı açıklamada, Huawei’nin HarmonyOS işletim sistemine sahip ilk otomobilinin hem elektrik hem de yakıtla çalışan bir otomobil olan Aito M5 olacağını söyledi.

Yu, bir saatlik sunumunda, Aito M5’in rakibi Tesla Model Y‘den daha iyi olan en yüksek güç ve sürüş menzili sunduğunu iddia etti. Ancak Tesla’nın arabalarının aksine Aito M5, sürüş menzilini genişletmek için bir yakıt deposuna sahip olduğu için yalnızca elektrikle çalışmıyor.

Huawei, Elektrikli Otomobilinde Kendi İşletim Sistemini Kullanacak

Aito M5, “otomobile zeka eklemek” anlamına gelen Aito markası altındaki ilk modeldir. Çin’deki yeni Seres otomobiliyle HarmonyOS entegrasyonu, birçok elektrikli otomobil start-up’ı otomobillerin tüketicilerin hayatında akıllı telefonların rolüne benzeyeceği fikrini satmaya çalıştığı için önemlidir. Elektrikli otomobillerin her biri, otomobil işlevlerini ayarlamak ve müzik dinlemek veya film izlemek için bir dokunmatik ekrana sahiptir. Üstüne üstlük, Huawei’nin işletim sistemi, akıllı telefon odaklı teknolojisinin bir kısmını araca entegre edecek.

Aynı zamanda Huawei’nin akıllı otomotiv iş çözümü biriminin CEO’su olan Yu, teslimatların Ay Yeni Yılı’ndan sonra 20 Şubat civarında başlayacağını söyledi.

Aito M5 için sübvansiyon sonrası fiyatlar 250.000 yuan’dan (39.063 $) başlıyor. Bu, sübvansiyonlardan sonra 280.752 yuan’dan başlayan Tesla’nın Model Y’sinden daha düşük olmasıyla dikkat çekiyor.

Yu, modelle ilgili olarak “Bu model aynı zamanda McLaren’dan daha güçlü olan nihai viraj alma performansına sahip. Performansı birçok yakıtlı aracı ve birçok saf elektrikli aracı geride bırakıyor” diye de ekledi.

Ayrıca Huawei’nin akıllı saatlerinden biri, Aito M5 için araba anahtarı olarak da kullanılabilir.

Yu, Perşembe günkü etkinliği, şirketin hayatta kalanlarla aynı tasviriyle açtı ve kapattı. Katlanabilir bir akıllı telefon, yeni bir dizüstü bilgisayar ve reçeteli akıllı gözlüklerin tanıtıldığı 2,5 saatlik etkinliğin son saatinde otomobille ilgili sunum yapıldı.

Ayrıca Yu, “Son üç yıldaki birçok yaptırım, bizi en uzun kışa soktu, çünkü hiçbir kış üç yıl kadar uzun değildir. Büyük zorluklara rağmen, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerden ve ortaklardan güçlü destek aldık.” ifadelerini kullandı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Biray Altun
Biray Altun
2001 Yılında Erzurum'da doğdum. Çocukluğum memleketim Kars'ta , eğitim hayatım ise İzmir'de geçti. Şimdi ise Çanakkale'de bir yandan üniversite hayatıma devam ederken bir yandan ilgi alanım olan konularda yazıyorum.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...