ABD ve Huawei sonunda anlaştı

Reuters ve CBC, ilk olarak Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun bugün bir Brooklyn federal mahkeme salonunda video akışı yoluyla görüneceğini ve ABD’nin kendisine yöneltilen suçlamalara ilişkin bir savunma sunacağını bildirdi. Kanadalı yetkililer, Aralık 2018’de ABD yaptırımlarını ihlal ettiği şüphesiyle Çinli yöneticiyi tutukladı ve o zamandan beri orada ev hapsinde kaldı ve ABD’nin iade girişimleriyle mücadele etti. İade davasındaki duruşmalar Ağustos ayında sona erdi ve kararın 21 Ekim’de verilmesi planlandı. ABD ve Huawei bu anlaşmazlığa bir son verebilir.

Meng, Çinli teknoloji ve telekomünikasyon şirketinin İranlı bir yan kuruluşla ilişkisini yanlış beyan ettiğini ve T-Mobile’ın fikri mülkiyetini çaldığı suçlamalarıyla dolandırıcılık suçlamalarıyla suçlandı. Meng, Huawei ve iki yan kuruluşu olan Huawei USA ve Skycom adlı 13 maddelik iddianame.

ABD ve Huawei

Reuters ve CBC, ilk olarak Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun bugün bir Brooklyn federal mahkeme salonunda video akışı yoluyla görüneceğini ve ABD’nin kendisine yöneltilen suçlamalara ilişkin bir savunma sunacağını bildirdi. Kanadalı yetkililer, Aralık 2018’de ABD yaptırımlarını ihlal ettiği şüphesiyle Çinli yöneticiyi tutukladı ve o zamandan beri orada ev hapsinde kaldı ve ABD’nin iade girişimleriyle mücadele etti. İade davasındaki duruşmalar Ağustos ayında sona erdi ve kararın 21 Ekim’de verilmesi planlandı.

Meng, Çinli teknoloji ve telekomünikasyon şirketinin İranlı bir yan kuruluşla ilişkisini yanlış beyan ettiğini ve T-Mobile’ın fikri mülkiyetini çaldığı suçlamalarıyla dolandırıcılık suçlamalarıyla suçlandı. Meng, Huawei ve iki yan kuruluşu olan Huawei USA ve Skycom adlı 13 maddelik iddianame.

Cuma öğleden sonra, Meng suçsuz olduğunu iddia etti. Savcılar, 2013 yılında finans kuruluşlarına İranlı Skycom şirketinin Huawei’nin ortağı olduğunu söylediğini ve Skycom’un bölgedeki temsilcisi olarak hareket etmek üzere bir Huawei yan kuruluşu tarafından sahip olunduğunu ve kontrol edildiğini bildiğini iddia eden bir gerçekler beyanı (pdf) sundu.

İddia makamı, bu itirafı yapma anlaşmasının bir parçası olarak, “Meng, Finansal Kurum 1’e yaptığı bilerek yanlış beyanları detaylandıran dört sayfalık bir gerçek beyanının doğruluğunu kabul etti” diyor. Kanada’dan iade taleplerini geri çekiyorlar ve başka bir suç işlemediği sürece suçlamalar düşürülecek.

Wall Street Journal’a göre, Biden yönetimindeki Adalet Bakanlığı yetkilileri, Başkan Trump döneminde bozulan müzakereleri yeniden gözden geçirdi. Kaynakları, Huawei’nin kendisinin anlaşmanın bir parçası olmadığını ve dolandırıcılık ve ticari sır hırsızlığı suçlamalarıyla savaşmaya devam edeceğini bildirdi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...