Apple, Hollanda ile Ters Düşüyor!

Hollanda Tüketiciler ve Pazarlar Kurumu (ACM) tarafından bugün yayınlanan ayrıntılı bir karara göre, Apple, flört uygulaması geliştiricilerinin uygulama içi satın almalar için Apple dışı ödeme sistemleri sunmalarına veya ağır bir para cezasıyla karşı karşıya kalmalarına izin vermelidir. Düzenleyici, 2019’dan beri şirketin App Store uygulamalarını araştırıyor, ancak Reuters, Tinder, Match.com ve OkCupid gibi flört hizmetlerinin sahipleri Match Group’tan bir şikayet aldıktan sonra flört uygulamalarına odaklanmaya karar verdiğini bildirdi.

Bu karar, ülkedeki oyunlar veya üretkenlik uygulamaları gibi diğer uygulama kategorileri için geçerli değildir. ACM yönetim kurulu başkanı Martijn Snoep, “Bazı uygulama sağlayıcıları Apple’ın App Store’una bağımlıdır ve Apple bu bağımlılıktan yararlanır” şeklinde bir açıklamada bulundu. “Apple’ın hakim konumu nedeniyle özel sorumlulukları var. Bu nedenle Apple’ın uygulama sağlayıcılarının çıkarlarını da ciddiye alması ve makul koşullar belirlemesi gerekiyor.”

Apple, Flört Uygulamaları ile İlgili Sıkıştırılıyor

Hollandalı düzenleyici, flört uygulaması geliştiricilerinin alternatif ödeme sistemleri sunmasına izin vermenin yanı sıra, kullanıcıları uygulama dışındaki ödeme seçeneklerine yönlendirmelerine de izin verilmesi gerektiğini söylüyor. Şirket bunu 15 Ocak’a kadar yapmazsa, maksimum 50 milyon Euro’ya kadar olmak üzere haftalık 5 milyon Euro para cezasıyla karşı karşıya kalacak.


Şu anda uygulama geliştiricileri, Apple’ın uygulama içi satın alma sistemini kullanmak zorunda, bu da şirketin müşterilerin bir uygulama içinde yaptığı herhangi bir satın alma işleminden yüzde 15 ila 30 oranında bir kesinti yapmasını sağlıyor.

Apple sözcüsü Marni Goldberg, yaptığı açıklamada, şirketin “ACM tarafından verilen emre katılmadığını ve temyiz başvurusunda bulunduğunu” söyledi. Apple’ın “Hollanda’da yazılım dağıtımı için pazarda baskın bir konuma sahip olmadığını, flört uygulamaları geliştiricilerinin müşterilere ulaşmasına ve App Store’da başarılı olmalarına yardımcı olmak için muazzam kaynaklara yatırım yaptığını ve AB ve Hollanda yasalarına göre haklara sahip olduğunu” söylemeye devam etti . Bu uygulamaların geliştiricilerinden Apple’ın onlara sağladığı tüm hizmetler ve teknolojiler için bir ücret talep edilmeye devam edilecektir.” diyerek sözlerini tamamladı. İlerleyen günlerde durum daha da netlik kazanacaktır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...