Aktivistlerden Facebook’a Tepki

Aktivistler, Facebook'un iklimle ilgili yanlış bilgilendirme konusundaki yeni taahhütlerinin noktayı kaçırdığını söylüyor

Aktivistlerden, Facebook’a iklimle ilgili yanlış bilgilendirme konusundaki yeni taahhütlerinin noktayı kaçırması sebebiyle tepki geldi. Aktivistlere göre platform hala yanıltıcı gönderiler ve fosil yakıt reklamlarıyla dolu.

Çevreciler, sosyal medya devi yeni iklim girişimlerini açıklasa bile, iklim değişikliğiyle ilgili yalanların Facebook’ta kontrol edilmediğinde hala sıkıntılar yaşadığını söylüyor.

Şirket bugün, daha fazla gerçek, test ve video ile bir “İklim Bilimi Merkezi”ni güçlendirdiğini açıkladı. Ayrıca, “iklimle ilgili yanlış bilgilendirmeyle mücadele etmek için çalışan” gruplara 1 milyon dolarlık hibe yatırımı yaptığını belirtti.

Bu çabalar hala sorunun kökenine inmiyor. Facebook kullanıcılarını bir “bilim merkezine” yönlendirmeye çalışmak, aslında iklim inkarcılarının platformda orman yangını gibi yayılabilecek yanlış bilgiler yayınlamasını engellemiyor. Ve Facebook, petrol ve gaz şirketlerinden reklam dolarlarını kabul etmeye devam ediyor.

Kâr amacı gütmeyen bir topluluk olan Friends of the Earth (FOE) iklim dezenformasyon koalisyonunun eş başkanı Michael Khoo bugün yaptığı açıklamada:

“Facebook, iklim dezenformasyonunun süper yayıcılarını biliyor ve tekrarlayan yalanlarına bir son vermeli. Facebook ve diğer teknoloji platformları, süper yayıcıları sınırlamak için çok daha güçlü adımlar atmalı ve yükü sıradan kullanıcılara yüklememeli.”

Yenilenebilir enerji gibi iklim çözümleriyle ilgili en son yanlış bilgilendirmelerden biri şu oldu.

Geçtiğimiz Şubat ayında Teksas’ta ölümcül bir elektrik kesintisi ve ani soğuk sırasında sırasında gerçekleşti. Sosyal medyada yayılan ve yanlış bir şekilde donmuş rüzgar türbinlerinin kesintilerden sorumlu olduğunu iddia eden gönderiler gerçekte, şiddetli soğuk sadece yenilenebilir kaynakları değil hemen hemen her enerji kaynağını etkiledi ve donmuş doğal gaz altyapısı kesintilerde büyük rol oynadı.

Bugün yayınlanan yeni bir raporda, Friends of the Earth, kesintiler için yanlışlıkla rüzgar türbinlerini suçlayan en yüksek performanslı 10 Facebook gönderisini analiz etti.

Beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar dahil olmak üzere etkileşimlerin %1’inden azı, Facebook’un platformun üçüncü taraf teyitçileri tarafından incelenen gönderilere yerleştirdiği bir teyit etiketi taşıyan gönderilerle gerçekleşti. FOE, gerçekleri kontrol etmeden yanlış bilginin platformun içinde ve dışında ana akım medyaya ve siyasete yayılabileceğini savunuyor.

Facebook, kış fırtınasının ardından yanlış bilgileri ele almayı savunuyor. Facebook, The Verge’e e-postayla gönderilen bir açıklamada, “Raporda etikete sahip olmadığı belirtilen örneklerin çoğu, basitçe [FOE]’nin aynı fikirde olmadığı konumlardır” dedi.

FOE’nin analiz ettiği gönderiler arasında Fox News’dan, Tucker Carlson’ın “Yeşil enerji kaçınılmaz olarak elektrik kesintileri anlamına gelir” ve “küresel ısınma artık Houston’da acil bir endişe değil” gibi şeyler söylediğini alıntılayan birkaç kişi yer alıyor.

FOE’ye göre “O sorunu çözdük. Kötü haber şu ki, elektrikleri yok. Yel değirmenleri dondu, böylece elektrik şebekesi arızalandı.” gibi açıklanan hiç bir ifade doğru değil.

Friends of the Earth ayrıca, bir rüzgar türbininin buzunu çözen bir drone’un viral görüntüsünü paylaşan en iyi 10 performans gönderisini de inceledi. Görüntü aslında yıllar önce çekilmişti ve elektrik kesintileriyle hiçbir ilgisi yoktu. FOE raporuna göre, bu gönderilerin %90’ı Facebook’un gerçek kontrol etiketini taşıyordu.

Yenilenebilir enerji kaynakları hakıında çevrimiçi yanlış bilgilerin gerçek dünyada sonuçları olabileceği düşünülüyor. Felaketin ardından, Teksas’taki milletvekilleri, doğal gazı artırmak ve yenilenebilir kaynaklara yeni ücretler koymak için faturaları zorlarken rüzgar enerjisini sert bir şekilde eleştirdi ve kesintileri delilleri ile göstermişti.

Facebook ayrıca bugün petrol ve gaz reklamlarından kazandığı para için eleştiri aldı. İklim ve enerji düşünce kuruluşu InfluenceMap’te program yöneticisi olan Faye Holder, bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Şirket sık sık iklim değişikliğiyle mücadele taahhüdünden bahsediyor, ancak platformunun fosil yakıt sektörü tarafından bilime dayalı iklim eylemini baltalamak için kullanılmasına izin vermeye devam ediyor.”

Petrol ve gaz sektöründen yirmi beş şirket geçen yıl Facebook reklamlarına yaklaşık 9,6 milyon dolar harcadı, InfluenceMap geçen ay yayınladığı bir raporda bu sonuçlara ulaştı. Bu reklamlar 431 milyondan fazla kez görüntülendi.

Facebook ise e-postayla yaptığı açıklamada, bağımsız teyitçilerin yanlış veya yanıltıcı olarak değerlendirdiği reklamları reddettiğini söyledi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...