Microsoft, Windows 11’deki En Büyük Sorunlardan Birini Çözebilir

Microsoft, Windows 11‘i, önceki işletim sistemi Windows 10’dan ayıran bazı etkileyici değişikliklerle birlikte gelmişti. Ancak yeni işletim sisteminin öyle bir problemi var ki, birçok kullanıcı tarafından en çok eleştirilenlerden biri olmuştu. Neyse ki Microsoft bu sorun için bir çözüm geliştirebilir.

Ekranın alt kısmı boyunca uzanan “Görev Çubuğu“, Windows 11’deki en büyük ve en tartışmalı değişikliklerden bazılarını gördü. Buna, kullanıcıların artık Görev Çubuğu’na sabitlenmiş uygulamaların simgelerine dosya sürükleyip bırakamaması da dahildir.

Bu özellik Windows 10’da ve Windows’un diğer önceki sürümlerinde, seçtiğiniz uygulamada dosyaları hızlı bir şekilde açmanın kullanışlı bir yoluydu, bu nedenle Microsoft’un bu özelliği Windows 11’den kaldırma kararı oldukça şaşırtıcıydı.

Ancak Microsoft bu kararı tersine çevirmeyi ve dosyaların Görev Çubuğuna sürüklenip bırakılmasına izin vermeyi planlıyor gibi görünüyor.

Görev Çubuğu’nun aranan özelliği tekrardan mı geliyor?

NTAuthority isimli bir hesap, Görev Çubuğunun bir aşamada sürükle ve bırak özelliğini desteklemesi planlandığını iddia ediyor.

NTAuthority hesabı, Windows 11 ve diğer Microsoft ürünleri hakkında bilgi sahibi bir geliştirici tarafından çalıştırılıyor gibi görünüyor ancak bunların ne kadar güvenilir olduğundan emin olamayız.

Hesap, bazı durumlarda dosyaları Görev Çubuğundaki uygulamalara sürükleyip bırakmanın Windows 11’de zaten desteklendiğini gösteren bir video paylaştı.

İşlevselliğin Windows 11’de zaten bir şekilde göründüğü ve Microsoft’un ilk etapta bu özelliği kaldırmasının hemen ardından gelen tepkiler göz önüne alındığında, Görev Çubuğu’na sürükleyip bırakma özelliğinin muhtemel olduğunu düşünüyoruz. Windows 11’e bir noktada gelecek – ancak 5 Ekim’deki resmi lansmandan önce gelmeyebilir.


Microsoft, eksikliğinin şu anda Windows 11’deki en büyük sorunlardan biri olduğunu düşündüğümüz Görev Çubuğunda sürükleyip bırakmayı gerçekten düzeltiyorsa, bu, şirketin işletim sisteminin ilk kullanıcılarından gelen geri bildirimleri dikkate aldığını gösteriyor.

Bu hoş bir haber olacak ve Microsoft’un Windows 11’i erken denemeyi nispeten kolay hale getirmesinin nedenlerinden biri de bu. Windows 11’in bu ilk ‘Insider’ yapıları, Microsoft’un resmi lansmanından önce işletim sistemiyle ilgili hataları ve sorunları belirlemesine yardımcı olmakla kalmaz (kullanıcıların karşılaştıkları herhangi bir sorun hakkında geri bildirimde bulunmalarıyla birlikte), aynı zamanda Microsoft’un özellikler veya öğeler hakkında bilgi alması için de büyük bir fırsattır.

Dolayısıyla Microsoft, olumsuz geri bildirimlere dayanarak bir özelliği değiştiriyorsa, sistemin çalıştığını ve sonuç olarak Windows 11’in daha iyi bir işletim sistemi olması için çalıştığını gösteriyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...