Tarihi Filmler Serisi 1- Boleyn Kızı İnceleme

İngiltere tarihine adını entrikaları, kıvrak zekası ve yaşadığı olaylar ile yazdıran VIII. Henry’nin karısı Anne Boleyn’in hikayesini konu alan Boleyn Kızı filmini bugün, tarihi filmler serisinde sizler için inceledik. Dikkat, bolca spoiler içerir.

Tarihi Filmler-Boleyn Kızı

Tahmini olarak 1500-1510 yılları arasında doğmuş olan Anne, bir kız kardeşe (Mary) ve bir de erkek kardeşe (George) sahiptir. Ailenin en büyük çocuğu olan Anne, kız kardeşi Mary’e göre daha zeki ve daha güzel bir kızdır. Mary ise köyden William Carey ile evlenmiş, köyde yaşamak isteyen sessiz sakin bir insandır. Anne’in dayısı kralın yakın arkadaşlarından birisidir. Kraliyetteki varlığını tamamen sürdürmek için yeğenlerinden Anne’i kralın kuması yapmak ister. Kral ise eşiyle yaşadığı varis sorunu dolayısıyla bir kuma fikrine hayır demez. Kralın eşinden kızları vardır fakat kendisi ısrarla erkek varis istemektedir. Boleyn ailesi kralı kendi malikanelerine davet ederler. Kral ziyarete geldiğinde Anne’i görür ve ilk görüşte kendisini beğenir. İkinci gün ava gittiklerinde Anne’in inatçı tavrı yüzünden kral attan düşerek yaralanır ve malikaneye baygın bir şekilde getirilir. O sırada Anne çoktan kral için bitmiş durumdadır.

Anne Boleyn ve Mary Boleyn

Kraliyet Varisi

Kral uyandığında karşısında yaralarına pansuman yapan Mary’i görür. Hem kendisini hem de ablası Anne’i kraliçenin nedimesi olarak saraya alır. Kraliçe kendisine kuma olarak geldiğini anlar fakat hiçbir girişimde bulunmaz. Mary dayısının zoruyla kocasını bırakır ve kralın kuması olur. Mary kralın kumalığını yaparken bir yandan da Anne yine dayısının ve babasının da zoruyla Fransa’ya, kraliçenin yanına gönderilir. İngiltere’ye geri döndüğünde kız kardeşi Mary hamiledir. Kendini Fransa’da geliştirmiş ve gözünü kraliyet hırsı bürümüş olan Anne saraya döndüğü gibi kralın tekrar ilgisini çeker. Kral her ne kadar ısrar etse de Anne kralla beraber olmayı reddeder. Kral kendisine hediyeler gönderdikçe hediyeleri krala geri gönderir. Mary ise erkek doğurmuş, sonunda krala istediği erkek varisi vermiştir. Tarihe baktığımızda kralın Mary ile bir ilişkisi varmış evet ama kendisine bir çocuk vermemiştir.

Kral VIII. Henry

Anne’in Acımasızlığı

Anne krala kendisiyle beraber olmak istiyorsa ilk önce kardeşi Mary ve oğlunu saraydan göndermesini, çünkü kendisi de erkek varis verebileceğini söyler. Kral buna sıcak bakmasa da mecbur kalarak oğlunu ve Mary’i köye gönderir. Daha sonra Anne kendisinden daha ağır bir şey ister; kraliçeyle olan evliliğini sonlandırması. Kral bunu yapamayacağını söyler. Çünkü o dönemin şartlarında kralın eşini boşaması büyük bir olaydır. Kral ise Roma ile olan bağları koparmamak için bunu ilk başta desteklemez. Kraliçe evlilik öncesi cinsel ilişkiye girmekle suçlanmaktadır. Kraliçe bunu reddetse de en sonunda evlilik biter. Ertesi gün kraliçe olan Anne ise durumdan gayet memnundur. Kısa sürede hamile kalan Anne krala bir kız çocuğu verir. İkinci hamileliğinde ise düşük yapar. Bunu saklamak için nişanlı olan erkek kardeşinden kendisiyle ililkiye girmesini ister. Tam ilişkiye girmek üzereyken vazgeçerler fakat birisi çoktan görmüştür. Krala şikayet edilen Anne’in idamına karar verilir.

Anne Boleyn

Yeni Kraliçenin İdamı

Kraliçe Anne ensest suçundan idam edilecektir. Tarihe baktığımızda ise buna benzer olarak Kraliçe Katherine’in ensest suçundan kralla olan evliliği sonlandırılmış fakat idam edilmemiş. Yeni kraliçe olmuş olan Anne idam tahtasında bile suçsuz olduğunu savunmuştur. Kız kardeşi Mary’nin gözleri önünde öldürülmüştür. Mary ise saray çalışanlarından biri olan William Stafford ile evlenmiş ve ölene dek taşrada yaşamıştır.

Filmin Oyuncuları

Natalie Portman (Anne Boleyn) Scarlett Johansson (Mary Boleyn) Eric Bana (Kral VIII. Henry) Jim Sturgess (George Boleyn) Eddie Redmayne (William Stafford) Benedict Cumberbatch (William Carey)

Yönetmen: Justin Chadwick

Tarihi filmler incelemeleri serimizin ilk filmi olan Boleyn Kızı’nı beğendiniz mi? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...