Facebook Kullanıcılarını Umursamıyor

Facebook’un küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı, Wall Street Journal’ın sosyal ağın platformlarında kullanıcılara zarar veren, ancak bunları düzeltmek için çok az şey yapan sayısız sorunun farkında olduğunu bildiren bir dizi haberi eleştirdi.

Facebook’un blogunda yer alan bir gönderide Nick Clegg, Journal raporlarında ana hatlarıyla belirtilen sorunlardan bazılarının “nasıl başa çıktığımızdan sorumlu tutulmamız bizim için kesinlikle meşru” olsa da, hikayelerin “ne olduğumuza dair kasıtlı yanlış tanımlamalar içerdiğini” yazdı. Facebook’un liderliğine ve çalışanlarına son derece yanlış güdüler veriyordu.” şeklinde kendini ifade etti.

Bu hafta yabancı kaynakların, şirket içi belgeleri incelemesine dayanarak, Facebook’ta kapsamlı bir dizi derinlemesine rapor edilmiş hikaye yayınladı ve şirketin platformlarının “genellikle yalnızca şirketin tam olarak anlayabileceği şekillerde, zarara neden olan kusurlarla dolu olduğu” sonucuna vardı.

Facebook

Facebook sadece ünlülere mi özen gösteriyor?

Hikayeler, Journal’ın ünlüleri Facebook’un standart denetleme kurallarından muaf tuttuğu XCheck programıyla ilgili ayrıntıları içeriyordu; fotoğraf platformunun Instagram‘ın genç kullanıcıların zihinsel sağlığı için sorunlu olduğunu gösteren dahili araştırmalara bir bakış; Facebook’un algoritmasında yaptığı değişiklikler etkileşimi nasıl artırdı, ancak aslında kullanıcıları daha çok kızdırdı; Çalışanların platformlarının insan kaçakçılığında nasıl kullanılabileceği konusundaki endişelerine ve CEO Mark Zuckerberg’in COVID-19 aşılarını teşvik etme girişiminin, aşı karşıtı eylemcileri Facebook’a “aşı engeli” içeriğiyle doldurmaya nasıl çektiğine bir bwakış sundu. Facebook Dosyaları serisinin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Tüketicinin korunmasını denetleyen Ticaret Komitesi panelindeki iki Senatör, Journal’ın Facebook’un Instagram’ın genç kızlar için zararlı olabileceğinin farkında olduğu yönündeki raporunun ardından bir soruşturma başlattıklarını söyledi.

Clegg, blog yazısında, “Facebook’un araştırma yürüttüğü ve ardından bulguların şirket için uygun olmaması durumunda sistematik ve kasıtlı olarak görmezden geldiği” iddiasının yanlış olduğunu söyledi. çalışmalarımızın bu şekilde yanlış karakterize edilmesini ve şirketin amaçlarının tartışılmasını temelden reddediyoruz.”

Son yıllarda ciddi oranda gerileyen Facebook’un bu tarz suçlamalarla da karşı karşıya kalması popüleritesini iyiden iyiye düşürebilir. Sizler konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Kripto Para Piyasasında Son Durum Ne?

Bitcoin'in fiyatı son birkaç gün içinde özellikle değişken oldu. Daha dün, BTC 59 bin dolara yükseldi ancak bu önemli direnç seviyesini geçemedi. Ardından, 56...

Kaybolan iPhone Bildirimleri Nasıl Bulunur: İşte Çözümler

Kaybolan veya gözden kaçan iPhone bildirimleri nasıl bulunur? Tüm çözümleri detaylarıyla yazımızda sizler için derledik. Apple, iOS 15'i yayınlamasından bu yana bildirimlerin nasıl çalıştığı konusunda...

Amazon Hem Devletle Hem Halkla Karşı Karşıya!

Amazon, New York Başsavcısı Letitia James tarafından teşvik edilen, yerine getirme merkezlerinde başarısız olan COVID korumalarıyla ilgili yeni sorularla karşı karşıya. İşçilerin protestolarından ve...