Facebook Kullanıcılarını Umursamıyor

Facebook’un küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı, Wall Street Journal’ın sosyal ağın platformlarında kullanıcılara zarar veren, ancak bunları düzeltmek için çok az şey yapan sayısız sorunun farkında olduğunu bildiren bir dizi haberi eleştirdi.

Facebook’un blogunda yer alan bir gönderide Nick Clegg, Journal raporlarında ana hatlarıyla belirtilen sorunlardan bazılarının “nasıl başa çıktığımızdan sorumlu tutulmamız bizim için kesinlikle meşru” olsa da, hikayelerin “ne olduğumuza dair kasıtlı yanlış tanımlamalar içerdiğini” yazdı. Facebook’un liderliğine ve çalışanlarına son derece yanlış güdüler veriyordu.” şeklinde kendini ifade etti.

Bu hafta yabancı kaynakların, şirket içi belgeleri incelemesine dayanarak, Facebook’ta kapsamlı bir dizi derinlemesine rapor edilmiş hikaye yayınladı ve şirketin platformlarının “genellikle yalnızca şirketin tam olarak anlayabileceği şekillerde, zarara neden olan kusurlarla dolu olduğu” sonucuna vardı.

Facebook

Facebook sadece ünlülere mi özen gösteriyor?

Hikayeler, Journal’ın ünlüleri Facebook’un standart denetleme kurallarından muaf tuttuğu XCheck programıyla ilgili ayrıntıları içeriyordu; fotoğraf platformunun Instagram‘ın genç kullanıcıların zihinsel sağlığı için sorunlu olduğunu gösteren dahili araştırmalara bir bakış; Facebook’un algoritmasında yaptığı değişiklikler etkileşimi nasıl artırdı, ancak aslında kullanıcıları daha çok kızdırdı; Çalışanların platformlarının insan kaçakçılığında nasıl kullanılabileceği konusundaki endişelerine ve CEO Mark Zuckerberg’in COVID-19 aşılarını teşvik etme girişiminin, aşı karşıtı eylemcileri Facebook’a “aşı engeli” içeriğiyle doldurmaya nasıl çektiğine bir bwakış sundu. Facebook Dosyaları serisinin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Tüketicinin korunmasını denetleyen Ticaret Komitesi panelindeki iki Senatör, Journal’ın Facebook’un Instagram’ın genç kızlar için zararlı olabileceğinin farkında olduğu yönündeki raporunun ardından bir soruşturma başlattıklarını söyledi.

Clegg, blog yazısında, “Facebook’un araştırma yürüttüğü ve ardından bulguların şirket için uygun olmaması durumunda sistematik ve kasıtlı olarak görmezden geldiği” iddiasının yanlış olduğunu söyledi. çalışmalarımızın bu şekilde yanlış karakterize edilmesini ve şirketin amaçlarının tartışılmasını temelden reddediyoruz.”

Son yıllarda ciddi oranda gerileyen Facebook’un bu tarz suçlamalarla da karşı karşıya kalması popüleritesini iyiden iyiye düşürebilir. Sizler konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...