Yüzüklerin Efendisi devasa bir bütçe ile geliyor!

Gelişen teknoloji ile beraber film ve dizi sektörleri de oldukça ilerleme kaydetti. Birkaç bin dolar ile çekilebilen bağımsız filmlerin yanında devasa bütçeli filmler de mevcut. Ancak diziler için bu devasa bütçeler geçtiğimiz yıllara kadar pek söz konusu olmuyordu. Amazon, yeni dizisi Yüzüklerin Efendisi ile bu konuyu ciddi şekilde aşacak.

Tabii ki de düşük bütçeyle çok güzel işler başarılabilir fakat günümüzde “para” ile çoğu eksik kapatmak mümkün. Game of Thrones ve The Witcher gibi fantastik ögeler barındıran diziler daha çok bütçe gereksinimi duyuyor. Bunun sebebi ise ciddi ölçüde CGI kullanılması olarak gösterilmekte. Yakın zamanda çıkması planlanan bir yeni dizi ise “Yüzüklerin Efendisi” (Lord of The Rings). Pek çok kişinin izlediği ilk fantastik seri olan film serisi, dizi dünyasına da giriş yapıyor.

Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi, ne kadar bütçeye sahip?

J. R. R. Tolkien’in kaleminden çıkan fantastik dünya, gün geçtikçe etkisini arttırıyor. Kitapları ile geçtiğimiz yüzyılı kasıp kavuran seri, hala popülerliğini koruyor. Bununla beraber filmleriyle de ciddi hayran kitlelerine ulaştı. Şu an ise Amazon Prime çatısı altında, dizi sektörüne giriş yapmaya hazırlanıyor.

Yapılan açıklamaya göre Prime Video‘nun yapım aşamasında olan dizisi, 465 milyon dolarlık devasa bir bütçeye sahip olacak. Böylelikle çekimleri Yeni Zelanda‘da devam eden yapım, tarihin en pahalı dizisi olacak.

Ekonomi Bakanından açıklama

Bütçe açıklaması Yeni Zelanda Ekonomik Kalkınma ve Turizm Bakanı Stuart Nash tarafından yapıldı. Morning Post isimli haber ajansına açıklama yapan bakan, dizinin bütçesini açıkladı. Nash, sadece ilk sezon için 650 milyon Yeni Zelanda doları bütçe ayrıldığını belirtmekte. Amerikan doları ile 465 milyon dolar olan bu tutar, sektörün açık ara farkla birincisi olacak. “En pahalı dizi” unvanını elinde tutan Game of Thrones bile sezon başı 100 milyon dolar bütçeye sahipti. Bu bütçe de ancak dizi popüler olduktan sonra gerçekleşti.

Yapım aşaması 2017 yılında başlayan dizinin çekimleri, 2019’un ilk aylarında başlamıştı. Ancak Amazon, pandemi nedeniyle çekimler devamlı iptal etti. Çekimler geçtiğimiz Eylül ayında tekrardan başladı. Buna rağmen Yüzüklerin Efendisi dizinin ne zaman yayınlanacağı hala belirsiz.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...