Mercedes EQS 2021 Tanıtıldı: Mercedes’ten Yeni Elektrikli S-Class

Alman otomotiv devi Mercedes, ilk elektrikli lüks sedanını tanıttı. Uzun süredir geliştirilme aşamasında bulunan lüks sedan EQS, dijital lansman ile tanıtıldı. Karşınızda lüks otomobilin tasarım detayları ve özellikleri:

Mercedes-EQ markası lüks sınıftaki tamamen elektrikli ilk modeli EQS’i dijital lansman ile tanıttı. Elektrikli araç dünyasının lüks sedanı olarak nitelendirebileceğimiz 2021 Mercedes EQS, teknik özellikleri ile dikkat çekiyor. Lüks araç, EQS 450 ve EQS 580 olarak 2 farklı paketle satışa çıkacak. EQS 450, 333 beygir güç ve 568 Nm torka sahip. Diğer EQS 450+ versiyonunun 0’dan 100 kilometre hıza çıkması 6.2 saniye sürüyor. Ancak araç 210 kilometre hız ile sınırlandırılmakta. EQS 580 4MATIC modeli ise 525 beygir güç ve 855 Nm torka sahip. Bu modelin 0’dan 100 kilometre hıza çıkması ise 4.3 saniye sürüyor.

Karşınızda dünyanın tamamen elektrikli ilk lüks sedanı 2021 Mercedes-Benz EQS

Hızlı şarj teknolojisine sahip olacak lüks araç, 15 dakikalık şarj ile 300 kilometrelik bir menzile ulaşacak. Yapılan açıklamalara göre araç, 108 kWh ve 90 kWh kapasiteli iki farklı batarya seçeneği ile satışa çıkacak. Bu bataryalardan daha az kapasiteli olanı 640 kilometre menzile sahip. Bununla birlikte diğer bataryaya sahip araçlar ise 770 kilometre menzile kadar çıkabiliyor. Ayrıca 21 inçlik büyük jantları, gizlenen kapı kolları ve aerodinamik birçok detayı bulunan aracın hava sürtünme katsayısı 0.20’ye kadar düşürülmüş.

EQS’nin Lüks Detayları

Mercedes

Lüks otomobil, S-Class’ın sahip olduğu birçok özelliği de barındırıyor. Arka koltuklarda, S-Class’ta olduğu gibi ısıtma, soğutma ve masaj fonksiyonları içeriyor. Bununla birlikte, ön koltuk başlıklarının arkasında ise 11.6 inçlik 2 ekran bulunmakta. 10 dereceye kadar dönebilen arka tekerler, arttırılmış gerçekliğe sahip head-up display ve otomatik ayarlanabilen havalı süspansiyonlar aynı şekilde EQS modelinde de karşımıza çıkacak. Ayrıca araç konsolunda, ilk olarak EQS’te kullanılacak olan MBUX Hyperscreen‘de çizilmeye dayalı 3 adet devasa ekran bulunmakta. Ayrıca bu ekranların arkasında 24 GB RAM ve 8 çekirdekli bir işlemci yer alıyor.

Oldukça yüksek teknoloji ve konfor içeren lüks otomobilin fiyatı hakkında henüz net bir bilgi yok. EQS, Türkiye’de EQS 580 4MATIC modeliyle karşımıza çıkacak. Birçok teknolojik detay ile karşımıza çıkan EQS modelinin 2021’in son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması planlanmakta.

2021 Mercedes-Benz EQS hakkında sizin düşünceleriniz neler? Aracın teknik özellikleri sizce yeterli mi? Yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...