NASA, Ay’a İnsan Gönderme Projesi Artemis İçin SpaceX’i Seçti

NASA, 2024’te gerçekleştirilecek Ay’a insan gönderme projesi olan Artemis için işbirliği yapacağı şirketi seçti. NASA, astronotlarını Ay’a göndereceği proje için Elon Musk‘ın CEO’luk görevini yürüttüğü SpaceX ile anlaştı. Ay’a iniş yapacak olan uzay araçlarını SpaceX üretecek. Hükümet, bu proje için SpaceX’e 2.9 milyar dolar ödeyecek.

Uzaya insan gönderme hedefleri, geçtiğimiz yıllardan beri gündemde. Önce Ay, ardından da kızıl gezegen Mars’a yönelik insan gönderme çalışmaları yapılmakta. Bu çalışmaların başrolünde şu an NASA ve Elon Musk’ın CEO’luk görevini yürüttüğü SpaceX var. Özellikle SpaceX, Mars’a insan gönderebilmek için oldukça kararlı. Elon Musk’ın öncülüğünde uzun zamandır bu kapsamda çalışmalar yapılıyor. Ancak SpaceX’in insan göndermek istediği tek gezegen Mars değil. SpaceX, Ay’a yapılacak insanlı yolculuklar için de çalışmalarını sürdürüyor.

En son 1972 yılında gerçekleştirilen Apollo projesinden sonra NASA, aynı görevi tekrar gerçekleştirmek için önemli bir adım attı. Bu kapsamda yetkililer, “Artemis” isimli projesi için, Ay’a gönderilecek uzay kapsüllerinin inşaası için SpaceX’i seçti. Proje için SpaceX’in rakipleri Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin ve bir diğer şirket Dynetics idi. SpaceX, bu rakipleri geride bıraktı ve projeyi üstlenme hakkına sahip oldu. Ayrıca NASA, bu üç şirketi de daha önce Ay’a iniş için gerekli olan iniş araçlarını yapmaları için 967 milyon dolar ile ödüllendirmişti.

NASA, astronotlarından ikisini Starship’e transfer ederek Ay yüzeyine iniş yapılmasını sağlayacak

Nasa

NASA’nın Artemis projesi kapsamında insanlı Ay görevi için doğrudan Starship kullanılmayacak. İlk olarak Ay yörüngesine NASA’nın kendi geliştirmiş olduğu sistemler ile gidilmesi planlanmakta. Daha sonra NASA’nın 4 astronotundan ikisi SpaceX’in insanlı iniş sistemi olan Starship’e transfer edilecekler. Ardından bu iki astronot Ay yüzeyine indirildikten sonra, Ay’ın farklı bölgelerinde incelemelerde bulunacaklar. Sonrasında iki astronot, Starship’ten NASA’nın uzay aracı Orion’a transfer edilerek görevlerini tamamlamış olacaklar.

NASA tarafından yapılan açıklamalara göre Artemis projesi diğer insanlı misyonlar için ilk adım olacak. NASA ve diğer uzay şirketlerinin kızıl gezegen Mars’ı keşfetmek ve insan göndermek için hazır olmalarını sağlayacak ilk adım “Artemis” projesi olacak.

Ayrıca NASA’nın Artemis görevi Ay’a ilk kadını ve siyahi kişiyi göndermeyi planlıyor. Şu ana kadar sadece beyaz tenli insanların yürüdüğü Ay yüzeyine ulaşmak için NASA, geçen senenin Kasım ayında 18 astronot tanıtmıştı.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...