TOGG için Büyük Ödül: iF Tasarım Ödülüne Layık Görüldü

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden iF Design Awards 2021’de büyük bir ödülü almaya hak kazandı. Yerli otomobil markası TOGG, Türkiye’den mobilite alanında ödül kazanan ilk marka oldu. TOGG’un resmi hesaplarından konuya ilişkin paylaşımlar yapıldı.

TOGG’UN resmi hesabından, “TOGG ve Pininfarina tasarım ekipleri tarafından 150 bin saatlik bir çalışma ve Murat Günak’ın yönlendirmesi ile tasarlanan, 27 AB ülkesi ile Çin, Japonya ve Rusya’da tescillediğimiz TOGG C-SUV, “Profesyonel Konsept” kategorisinde ödüle layık görüldü.” açıklaması yapıldı.

Uluslararası alanda tasarım mükemmelliği simgesi olarak bilinen ve 1954’ten bu yana verilen iF Tasarım Ödülleri’nde bu sene 52 ülkeden 10 bine yakın ürün ve proje yarıştı. 21 ülkeden 98 bağımsız jüri üyesi, dünyanın en iyi tasarımlarını belirlemek için geniş kapsamlı bir değerlendirme yaptı. Bu değerlendirmenin sonucunda yerli otomobil TOGG, ödüle layık görüldü.

iF Design, TOGG hakkında bir paylaşımda bulundu

Togg

iF Design internet sayfasında TOGG hakkında bir yazıda şunları paylaştı: “TOGG C SUV konsepti, Türk mobilite sisteminin bir çözümü olacak son teknoloji bağlantılı platforma sahip tamamen elektrikli otomobildir. Geniş dahili bataryası, güvenlik özellikleri ve gelişmiş sürüş yardım sistemi ile kullanıcısına konforlu bir sürüş sağlarken; akıllı evi, akıllı şehri veya sisteme bağlı herhangi bir şey ile kullanıcısına; her zaman bağlantıda kalmasını sağlıyor. Sıfır emisyon ve 30 dakikadan az hızlı şarj ile 500 kilometrenin üzerinde; menzil hedefi ile Türkiye’nin ilk yerli çevre dostu yaklaşımı oldu. Tüm bu özellikler Anadolu mirasından esinlenilerek modern ve prestijli bir tasarımla şekillendirilmiştir.”

TOGG hakkında son gelişmeler

Bu zamana kadar TOGG ekibine katılan 23 kişi oldu. Ayrıca yerli otomobil üreticisi TOGG’un ekibe transfer ettiği son isim dünyaca ünlü tasarımcı Murat Günak oldu.

Covid-19 salgınının TOGG’un planlarına etki etmediği görülmekte. şirket CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş tarafından yapılan açıklamaya göre, Bilişim Vadisi’ndeki şirket merkezinde 2022’nin sonunda, son çeyrekte, ilk seri üretim araçlar bantlardan çıkacak. Böylelikle Türkiye, birkaç sene içinde yerli otomobiline kavuşmuş olacak.

Türkiye’nin Otomobili’ni üretmek için faaliyetlerini sürdüren TOGG’un, yüzde 100 elektrikli otomobilin tek bir şarjla 500 kilometreden fazla gitmeyi garanti ettiği ve yarım saat içinde şarj istasyonunda yüzde 80 şarj olacağına yer verilerek, otomobilin rekabetçi fiyata sahip olacağı belirtiliyor.

Ayrıca verilen son bilgilere göre şirket 2030 yılına kadar ortak platformda elektrikli ve bağlantılı 5 farklı model üretecek.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...