CD Projekt Red 2020 gelirini açıkladı

The Witcher ve Cyberpunk 2077 ile bilinen CD Projekt Red, 2020 gelirini açıkladı. Şirketin bu sene başında Cyberpunk 2077 gibi bir skandala imza atması, oyuncuların gözündeki yerini bir nebze de olsa zedelemişti.

The Witcher serisi ile, özellikle de Withcer 3 ile zirveye oynayan CD Projekt, imajını tekrar toparlamaya çalışıyor. Yeni bir Witcher oyunu ile de geçtiğimiz günlerde müjde veren şirket, 2020’de elde ettiği geliri açıkladı.

CD Projekt Red

CD Projekt Red, ne kadar kazandı?

Şirket, 2020 yılı tahmini gelirini açıkladı. Şirket 2020 yılı ekonomik analizin tamamını 22 Nisan’da açıklayacak. Fakat net gelir, 563 milyon dolar. Cyberpunk 2077’nin olaylı çıkışı ve devamında yaşanan aksaklıklar neticesinde şirketin hisselerinde sert bir düşüş yaşanmıştı. Sert hisse düşüşünden önce şirket Cyberpunk 2077 ön siparişlerinden 50 milyon dolardan fazla bir gelir elde etmişti.

Şirket IR resmi twitter hesabından hisse sahipleri ve yatırımcılar için şirketin 2020 kazancını açıkladı. Tweet’te, satış kârının 2 milyar 139 milyon, net kârın da 1 milyar 154 milyon Polonya zlotisi olduğu açıklandı. CD Projekt Red, dolar hesabi ile 563 milyon dolar. Şirketin net kârı ise tahmini 304 milyon dolar. Bu bilgiler CD Projekt Red’in 2020 yılındaki kârının 304 milyon dolar olduğunu göstermekte. Şirketin bu tarz bir paylaşım yapması beklenmedik oldu. Fiyasko sayılan bir Cyberpunk 2077 sonrası, bu tarz bir açıklama oyunseverleri şaşırttı.

2000’lerin başında çok küçük bir stüdyo olarak başlayan şirket, ilerleyen yıllarda oldukça büyüdü. Her yeni oyunu ile çıtayı daha yükselten CDPR, bu yıla kadar gayet başarılı bir şekilde ilerleme kaydediyordu. Cyberpunk 2077’nin “bitmemiş” bir şekilde çıkması, devamında yapılan güncellemelerin sorunları çözmemesi şirketin imajını zedelemişti.

Bu olaylar yüzünden şirket finansal açıdan fazlaca kan kaybetti. Ancak buna rağmen şirketin paylaşmış olduğu oranlar, hissedarları ve potansiyel yatırımcıları açısından sevindirici olarak kabul ediliyor. CDPR‘a güvenen oyuncular Cyberpunk 2077’nin düzeleceğine inanıyor. Şirket daha önce de The Witcher 3’ün çıkışı sırasında da benzer sorunları yaşamıştı (Cyberpunk 2077 boyutunda değildi). Konsol taraınfa oldukça sorunlu çalışan bir oyun olarak çıkan Witcher 3, gelen güncellemeler ile toparlanmıştı. Şirket, güncellemeler ile birlikte The Witcher 3’ü çok daha iyi hale getirdi. Aynı durum Cyberpunk 2077 için de olabilir ve CD Projekt Red daha iyi bir konuma gelebilir.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...