Xiaomi, Avrupa pazarında Apple’ı solladı

Dünya teknoloji pazarını araştıran Canalys, 2021 yılının ilk çeyreğinin raporlarını yayınladı. Avrupa’daki akıllı telefon pazarını baz alan bu rapora göre, Çinli teknoloji devi Xiaomi, en büyük rakiplerinden Apple‘ı geride bırakarak Samsung‘un ardından 2. sıraya yükseldi.

Listede Apple’ı geçerek 2. sıraya yerleşen Xiaomi, açıklanan verilere göre sadece bir yılda yüzde 85 büyüyerek bu başarıya ulaşmış oldu. Aynı sürede ise Amerikan teknoloji şirketi Apple sadece yüzde 22‘lik bir büyüme kaydedebildi.

Xiaomi Avrupa’da yükselmeye devam ediyor

Araştırma şirketi Canalys’in paylaştığı verilere göre, 2021 yılının ilk çeyreğinde Avrupa pazarında akıllı telefon satışlarında zirvede Güney Koreli şirket Samsung bulunuyor. Samsung’un hemen ardında ise Avrupa’da yüzde 23’lük pazar payına sahip, yükselişiyle dikkat çeken Xiaomi bulunuyor. İkinci sıradaki yerini kaptıran Apple ise yüzde 19’luk pazar payıyla üçüncü sırada yer alıyor.

Çinli şirket Xiaomi’nin Avrupa pazarına yeni giriş yaptığını düşündüğümüz zaman, şirketin tabloda yer aldığı konum oldukça başarılı görünüyor. En büyük rakiplerinden Apple ise on yıldan fazla bir süredir Avrupa’da bulunmasına rağmen tablodaki yerini rakibine kaptırmış oldu. Bu düşüşün sebebi ise Amerikan teknoloji devi Apple’ın üst segmentli telefonlar üretirken, rakibi Xiaomi bütçe dostu cihazları kullanıcılara sunarak birçok kişinin ihtiyacını giderecek ürünler üretmeyi başarmasından kaynaklı olduğu düşünülüyor.

Ancak son dönemlerde her bütçeye uygun telefonlar yerine ileri seviye pahalı cihazlarıyla kullanıcılarının karşısına çıkmaya başlayan Xiaomi’nin bu yükselişi önümüzdeki dönemde de sürdürebileceği şu an için merak konusu. Xiaomi, her ne kadar pahalı cihazlarıyla kullanıcılarının karşısına çıksa da Avrupa’da kısa süredeki yükselişi şirket açısından oldukça büyük bir başarı olarak görülüyor.

Huawei kan ağlıyor!

Canalys’in yayınladığı rapordaki dikkat çeken başka bir detay, Huawei’in sert düşüşü oldu. Bunun sebebi olarak ise şirketin şu anda ABD’nin yaptırımlarından kaynaklı olduğu görülüyor. Bir diğer Çinli şirket Huawei şu anda Avrupa ve Batı Avrupa’da yüzde 3 pazar payı ile dördüncü sıradaki Oppo‘nun hemen ardında beşinci sırada tabloda kendisine yer buluyor. Yüzde 81’lik bir düşüş yaşayan şirketin Avrupa’daki yaralarını ne zaman sarabileceğini ise zaman gösterecek.

Huawei’in hemen üstüne bulunan Oppo ise yüzde 153‘lük bir büyüme kaydederek dikkatleri üzerine çekti. Avrupa’daki pazar hakimiyeti ise yüzde 4‘e çıkmış oldu.

Akıllı telefon şirketleri arasındaki yarışın ilerideki dönemde daha da çok kızışacağını düşündüğümüzde, şirketlerin bu yarışta öne geçebilmek için neler yapacağını dört gözle bekliyoruz.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...