Türk tasarımcının ellerinden: Ford Explorer Timberline

Ford ülkemizde pek çok kullanıcı tarafından sevilerek kullanılan bir model. Zaman zaman küçük motorlu ve küçük ebatlı modelleri tercih edilse de, markanın asıl sevenleri büyük motorlu ve geniş araçlarını seviyor. Genellikle Amerika pazarı için üretilen bu araçlar, az sayıda da olsa ülkemize geliyor. Fakat bu sefer ki model bir Türk tasarımcı tarafından tasarlandı.

Ford, uzun süreli kapanma ve karantinalar sonrasında insanların off-road yapma isteklerinin artacağını düşündükleri için böyle bir model üzerine çalıştıklarını dile getirdi. Bunun yanında aracın eski modellerine sahip olan kullanıcılar ise %56 off-road artışı bildirdiler.

Türk

2021 Ford Explorer Timberline, Ford’un crossover ailesinin biraz daha off-road için üretilmiş bir modeli diyebiliriz. Yerden biraz daha yüksek, biraz daha fazla çekiş gücü ve arttırılmış alt koruma var. Ayrıca ızgaraya monte edilmiş LED sis farları da var, Amerika’da bulunan belli başlı yorumcular onları dikiz aynamda gördüğümde hafif bir kalp krizi geçireceklerini belirtti. Çünkü ızgaraya monte edilmiş alçak profilli LED lambalara çok benziyorlar ve ABD’de de bu arabalar sıkça polis arabası olarak kullanılmakta.

Türk

Ayrıca, Explorer’in standart dört tekerlekten çekişiyle eşleştirilmiş bir Torsen sınırlı kaymalı arka diferansiyel, artı yedi modlu bir Arazi Yönetim sistemi ve Yokuş İniş Kontrolü de alıyor. Çelik kızak plakaları, Ford’un 10 vitesli otomatiğiyle eşleştirilmiş 300 hp ve 310 lb-ft tork üreten standart 2.3 litrelik EcoBoost dört silindir güç ile beraber geliyor. Timberline standart olarak Sınıf III çeki demiri ile gelir ve 2500 kilograma kadar çekme kapasitesine sahiptir.

Türk tarafından tasarlandı

Timberline’daki estetik değişiklikler arasında burada gördüğünüz yeşil boyanın yanı sıra ışıkların ve rozetlerin etrafındaki karartma döşemeleri ve Subaru Forester Sport’ta gördüğünüze çok benzeyen kırmızı çekme kancaları ve ön panel detayları yer alıyor. İç kısımda, koltuklarda Timberline logoları ve kırmızı kontrast dikişler de mevcut.

Türk

Off-road gün geçtikçe ilgi görmeye başlayan bir spor haline geliyor. Özellikle şehirden bunalan insanlar için güzel bir kaçış noktası sunan bu alan, Ford Timberline ile daha keyifli hala gelebilir. Türk bir tasarımcının elinden çıkmış olması Türk alıcıları da emin etkileyecektir.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...