Windows 11 İçin Yeni Güncellemeler Yolda

Microsoft, Windows 11’e yeni dokunma hareketleri, başlat menüsü klasörleri, yeniden tasarlanmış bir görev yöneticisi ve daha birçok iyileştirme getiriyor. Yeni bir Windows 11 yapısı bugün demo olarak kullanımına sunuldu. Bu sürüm, Windows 11’in performansını önemli ölçüde iyileştirecek gibi görünen yeni özelliklerle dolu.

Yeni başlat menüsü klasörleri, kullanıcıların başlat menüsünün sabitlenmiş bölümünü klasörler halinde özelleştirmesine olanak tanıyor. Bir klasör oluşturmak için bir uygulamayı diğerinin üzerine sürüklersiniz klasörlerdeki uygulamaları yeniden düzenleyebilir ve kaldırabilirsiniz.

Yeni Dokunma Hareketleri

Her zaman Windows 8’deki hareketlerin hayranıysanız, Microsoft yakında Windows 11’e tabletleri kullanmayı biraz daha kolaylaştıracak beş yeni dokunma hareketi getiriyor. Birincisi, Başlat menüsünü getirmek için görev çubuğunu yukarı kaydırma ve kapatmak için aşağı kaydırma özelliğidir. Ayrıca Başlat menüsünde sabitlenmiş, tüm uygulamalar ve önerilenler / daha fazlası arasında geçiş yapabileceksiniz.

Üçüncü yeni dokunma hareketi, Hızlı Ayarlar menüsünü göstermek için görev çubuğunun sağ altından hızlıca kaydırmanızdır. Bu özellik uçak modunu hızlı bir şekilde değiştirmeniz veya Bluetooth ayarlarına erişmeniz gerektiğinde kullanışlıdır. Bildirim Merkezi’ni açmak için kullanılan animasyonlar da iyileştirildi.  Microsoft ayrıca cihazınızı dikey ve yatay yönde döndürmenin daha “hızlı ve duyarlı” hale geldiğini söylüyor.

Microsoft’un Windows 11’deki yeni Snap Layouts özelliği de geliştirilerek bir uygulamayı pencerenin en üstüne sürüklemenize ve kullanabileceğiniz tüm düzenleri ortaya çıkarmanıza olanak tanıyor. Microsoft ayrıca Odaklanma özelliğini Rahatsız Etmeyin Modunu içerecek şekilde geliştiriyor. Bildirimleri hızlı bir şekilde susturmayı çok daha kolay hale getiriyor, böylece yalnızca öncelikli olanları göreceksiniz.

Canlı Altyazılar

Yakında canlı altyazılar Windows 11’e eklenecek ve Winkey + CTRL + L kısayolundan ulaşılacak. Canlı Altyazılar, sağır veya işitme güçlüğü çeken kişilere büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda herkesin kullanımına açıktır ve ses içeren herhangi bir içerikten cihazda otomatik olarak oluşturulur. Altyazılar bir pencerede yüzebilir veya ekranın üstünde veya altında görüntülenebilir. Bu, Windows 11 için harika bir erişilebilirlik geliştirmesi gibi görünüyor.

Yoldaki diğer iyileştirmeler arasında Windows 11 görev çubuğuna sürükleyip bırakma özelliği de yer alıyor. Bu, ilk lansmanın büyük bir eksik parçasıydı. Bu nedenle Windows 11 kullanıcıları bu dönüşü görmekten mutlu olacaklar. Microsoft ayrıca OneDrive depolama alanınızı Dosya Gezgini’nde görmeyi kolaylaştırıyor. Dosyaları ve klasörleri sabitlemenize izin vermek için hızlı erişim özelliğini geliştiriyor.

Bilgisayarlardaki enerji tüketimini azaltmak için Microsoft, Windows 11’deki güç ayarlarında uyku ve ekran kapalı için varsayılan değerleri de değiştiriyor.

Her zaman olduğu gibi, bu yeni Windows 11 özellikleri şu anda yalnızca test aşamasındadır; bu, bazılarının muhtemelen 2022 boyunca aylık güncellemelerde görüneceği anlamına gelir. Microsoft, Windows 11’in ilk büyük güncellemesini yeni teslim etti. Bu yüzden bu güncellemeleri biraz bekleyebiliriz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Biray Altun
Biray Altun
2001 Yılında Erzurum'da doğdum. Çocukluğum memleketim Kars'ta , eğitim hayatım ise İzmir'de geçti. Şimdi ise Çanakkale'de bir yandan üniversite hayatıma devam ederken bir yandan ilgi alanım olan konularda yazıyorum.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...