Snapchat, Gerçek Zamanlı Konum Özelliği İçin Hazırlanıyor

Snapchat, kullanıcıların gerçek zamanlı konum bilgilerini arkadaşlarıyla paylaşmasına izin verecek bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik ne zaman gelecek?

Snapchat kullanıcıları, arkadaşlarını takip etmenin yeni bir yoluna sahip olacak. Şirket bugün, gerçek zamanlı konum paylaşımını tanıtacağını duyurdu. Peki bu özellik nasıl çalışacak?

Snapchat Gerçek Zamanlı Konum Özelliği

Bu özellik, iOS‘taki “Cihazımı Bul” uygulamasına benzer olacak. Özellik ile birlikte, kaydolan kullanıcılar tam konumu görebilir ve paylaşabilir. Snapchat ayarı, bireysel kullanıcılarla 15 dakika veya birkaç saat için etkinleştirilebilir ve yalnızca uygulamadaki ortak arkadaşlar arasında kullanılabilir. Snapchat, takip edilme veya sürekli konum paylaşma baskısı altında kalma riskini azaltmak için, kullanıcıların diğer tarafa bildirim göndermeden paylaşımı duraklatabileceğini söylüyor. Özellik varsayılan olarak kapalıdır ve tüm Snapchat arkadaşlarıyla gerçek zamanlı konum paylaşma seçeneği yoktur.

Ayarı etkinleştirmek için kullanıcılar bir arkadaşının profiline gider ve konum paylaşımının süresini seçer. Canlı konum paylaşımının durumu, o arkadaşla sohbet penceresinde görünür.

Bu güncelleme, Snapchat için ilk canlı konum özelliğidir. Kullanıcılar, ayda 250 milyon Snapchat kullanıcısı tarafından kullanılan Snap Haritasını dolduran uygulamayı en son kullandıklarında arkadaşlarının nerede olduklarını görmelerine hali hazırda izin verme seçeneğine sahipler.

Şirket, bu yeni gerçek zamanlı özelliğin, kullanıcıların arkadaşlarıyla Snap Map’i nasıl kullandıklarına ilişkin geri bildirimleri üzerine kurulduğunu söylüyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Snapchat kullanıcılarının %78’inin Snap Haritası’nda konumlarını paylaşmaktan çekinmediklerini ve bunu başkalarıyla bağlantıda kalmanın güvenli bir yolu olduğunu düşündükleri için yaptıklarını belirtiyor.

Bu özellik için Snapchat, cinsel saldırıyı durdurmaya odaklanan, kar amacı gütmeyen ulusal bir program olan It’s On Us ile ortaklık kuruyor. Arkadaşlık sistemi özelliğine ek olarak, bugünden itibaren Snapchat, seyirci farkındalığı hakkında bir uygulama içi mesaj içerecek.

Güncelleme, Snap’in son aylarda güvenlik özelliklerini geliştirmeye çalışmasıyla geliyor. Şirket kısa süre önce, genç kullanıcıları hedef alan uyuşturucu satıcılarıyla başa çıkmak amacıyla gençlere yönelik arkadaş tavsiyelerini sınırlayacağını duyurdu. Uygulamanın ayrıca bu yıl içinde yeni ebeveyn kontrolü özelliklerini başlatması bekleniyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...