WhatsApp, kısıtlamaları yüzünden kan kaybediyor!

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp, 15 Mayıs tarihi itibariyle gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılarının kısıtlama sürecine tâbi tutulacağını duyurmasıyla birlikte, rakipleri bu durumdan faydalanmış oldu. Sensor Tower tarafından yapılan bir araştırmaya göre WhatsApp’ın rakipleri Signal ve Telegram, 2021 yılının başından bu yana yüzde 1.200 civarında büyüdü.

Facebook‘un bünyesinde bulunan WhatsApp, 2021’in başında önemli bir karar aldığını duyurmuştu. Alınan bu karara göre kullanıcılar, kişisel verilerini kendi rızaları ile WhatsApp’la paylaşacaklarını kabul etmeleri gerekiyordu. Bu durumun kişisel verileri ihlal ettiğini düşünen kullanıcılar ise WhatsApp ve sahibi Facebook’a tepkilerini gösterebilmek amacıyla alternatif uygulamaları kullanmaya başladılar. Öğrenilen son istatistiklere bakılırsa WhatsApp’ın aldığı karar ile birlikte, rakipleri yüzde 1200 civarında büyümüş oldu.

Signal ve Telegram’ın aydan aya büyüme istatistikleri

İstatistiklere göz attığımızda, mesajlaşma uygulamaların özellikle de ocak ayında popülerliğinin arttığını görebiliyoruz. Bunun nedeni, tahmin edebileceğiniz üzere WhatsApp’ın ocak ayında gizlilik sözleşmesiyle alakalı açıklama yapmış olması. İlerleyen aylarda ise büyüme oranlarının düştüğü dikkatlerden kaçmıyor. Sensor Tower, uygulamalardaki ilgi patlamasında yavaşlama olduğunu ancak bunun zaten beklenen bir durum olduğunu belirtiyor.

Sensor Tower tarafından paylaşılan son istatistikler, özellikle de Telegram ve Signal uygulamalarının ön plana çıktığını gözler önüne seriyor. Telegram’ın yıllık kullanıcı sayısının öncekine kıyasla neredeyse yüzde 100 arttığını rahatlıkla görebiliyoruz. Bir diğer uygulama Signal’deki büyüme oranı ise yüzde 1.192 seviyesinde bulunuyordu. Sensor Tower yaptığı araştırmaya göre, 2021’in ilk dört ayında Telegram’ın 161 milyondan fazla, Signal’in ise 65 milyon civarında indirme sayısına ulaştığını söylüyor.

Signal ve Telegram Whatsapp’ı tahtından indirebilecek mi?

WhatsApp’ın koyduğu yeni kurallar sebebiyle birçok kişinin kullanmaya başladığı Signal ve Telegram’ın bu büyümeyi önümüzdeki dönemlerde sürdürüp sürdüremeyeceğini hep birlikte öğreneceğiz. WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini eğer kabul ettiyseniz, diğer uygulamalara göz atmanız çok da önemli olmuyor. Ancak koşulları hala kabul etmeyen ve kabul etmemeyi düşünen kullanıcılar, süreç içerisinde bazı kısıtlamalara maruz kalacaklar. Bu kısıtlamaların neler olduğunu öğrenmek isterseniz, sizleri aşağıdaki içeriğimize göz atmaya davet ediyoruz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...